Ciągniki T-150 K, mylnie nazywane „Kirowcami” (nazwa ta jest bardziej właściwa dla ciągników K-700 i ich pochodnych produkowanych w Petersburgu), pochodzą z Charkowskiej Fabryki Ciągników, znajdującej się w Północno-wschodniej Ukrainie. Produkcja rozpoczęła się w 1971 roku i trwa w Charkowie do dziś.

W naszym kraju ten model ciągnika zaczął pojawiać się w 1976 roku, sprowadzany na potrzeby kombinatów rolnych. Na ogół panuje dość negatywna opinia o T-150 K, wyrażana zwykle przez osoby niemające okazji do pracy na tych ciągnikach.

Z kolei wiele osób, które miały okazję zetknąć się z T-150 K  wspomina pozytywnie pracę na tych maszynach, głównie przez ich niezawodność, niezły komfort obsługi oraz duże możliwości pociągowe.

Za napęd T-150 K odpowiada 6-cylindrowy turbodiesel rozwijający w zależności od modelu 165 bądź 175 KM. Duża masa (ponad 8 t) oraz umiejscowienie silnika przed przednią osią pozwalają na osiąganie bardzo dobrego uciągu podczas prac polowych oraz w czasie transportu.

Konstrukcja stara ale nie archaiczna

Z pozoru archaiczne i toporne ciągniki, po dokładniejszej retrospekcji okazują się dość zaawansowane techniczne i przyjazne w użytkowaniu. To co nas najbardziej zaskoczyło w konstrukcji sprzed ponad 40 lat to 4 półbiegi włączane pod obciążeniem oraz amortyzowana przednia oś (resor piórowy + amortyzator).

Dużym atutem T-150 K są pneumatyczne hamulce oraz wspomagane pneumatycznie sprzęgło. Myli się więc ten kto myśli, że sterowanie ciągnikiem radzieckiej produkcji wiąże się z potrzebą posiadania krzepy przodownika pracy. W czasie pracy okazuje się, że zarówno pedał hamulca jak i sprzęgła wciskają się zadziwiająco lekko.

Zaskakująco łatwa jest również zmiana biegów. Skrzynia biegów ma 3 biegi główne i 4 półbiegi włączane pod obciążeniem. Skrzynia mechaniczna działa płynnie, a rozkład biegów pozwala na szybką ich zmianę. 4 półbiegi  pod obciążeniem włączane są za pomocą dźwigni umiejscowionej z lewej strony kierownicy.

Do minusów konstrukcyjnych T-150 K należy umiejscowienie siedzenia operatora z prawej strony (lewe przednie koło jest niewidoczne), brak blokady na obu mostach oraz benzynowy silnik rozruchowy (dość łatwo zastąpić go na rozrusznik elektryczny).

T-150 K możemy kupić już za kilkanaście tys. zł. Jednak jeśli decydujemy się na zakup takiej maszyny, musimy pamiętać, że większość z nich pracowały w gospodarstwach wielkoobszarowych, wyrabiając tysiące godzin podczas ciężkiej pracy. Dlatego też mamy do wyboru cierpliwe szukanie niewyeksploatowanych egzemplarzy albo zakup ciągnika do gruntowego remontu. Na szczęści części do T-150 K są szeroko dostępne na polskim rynku, a także stosunkowo tanie.

Więcej szczegółowych informacji na temat ciągnika T-150 K i jego eksploatacji znajdą Państwo w październikowym „Farmerze”.