Wyjazd użytkowników tych ładowarek teleskopowych do siedziby marki Manitou w Ancenis odbył się w dniach 25-27 czerwca 2013. Miejscowość Ancenis to nie tylko lokalizacja fabryki maszyn Manitou, ale również centrum logistycznego, biura filii francuskiej, czołowej siedziby Grupy Manitou oraz muzeum marki.

Podczas wizyty gościom towarzyszyli ich opiekunowie z sieci dealerskiej Manitou Polska oraz Marcel Braud - prezes zarządu Grupy Manitou i wynalazca maszyn Manitou.

Fabryka o powierzchni 42 ha zatrudnia aktualnie około 1400 pracowników. Produkcja ładowarek teleskopowych w fabryce (od 40 do 60 sztuk dziennie) odbywa się równolegle na dwóch liniach montażowych. Za najciekawszy fragment linii montażowej można uznać punkt weryfikacji jakości oraz montażu wysięgników teleskopowych i monobloków, które przez samego producenta są uznawane za najważniejsze i jednocześnie najbardziej wymagające części ładowarek.

Każda maszyna Manitou opuszczająca fabrykę jest poddawana kilkugodzinnym testom praktycznym, w tym dźwiganiu ładunków cięższych o około 20 proc. od maksymalnego udźwigu podawanego w specyfikacjach technicznych maszyn. Plac testowy znajduje się bezpośrednio przy zakładzie i zwiedzający mieli okazję przyjrzeć się pracy operatorów podczas prób maszyn.

Kolejnym punktem programu była wizyta w centrum logistycznym części zamiennych. Budynek o powierzchni 22 tys. m² ma 1,3 km linii transportowych. To według producenta zapewnia o perfekcyjną logistykę. Każdego dnia magazyn przyjmuje 60 ton nowych części.

Grupa Manitou wyrosła na globalną korporację zachowując rodzinny charakter i organizację. Firma została założona w 1953 roku pod nazwą Braud & Faucheux przez Andrée Braud i Henri Faucheux. Zarządzanie firmą państwo Braud szybko powierzyli swojemu synowi, Marcelowi Braud, wnuczkowi Alexandra Braud - założyciela przedsiębiorstwa „Braud" produkującego maszyny rolnicze.

Początkowo firma "Braud & Faucheux" miała zdywersyfikować ofertę produktową przedsiębiorstwa „Braud" poprzez produkcję dźwigów i betoniarek. Jednak w 1958 r. młody Marcel Braud wpadł na innowacyjny pomysł odwrócenia schematu ciągnika rolniczego, dodania masztu oraz hydrauliki. Firma zaczęła szybko rozwijać się w zupełnie innym od zakładanego kierunku, rozpoczynając produkcję pierwszych terenowych wózków widłowych.

W 1973 r. firma „Braud-Faucheux" przeniosła się z warsztatu garażowego do przemysłowej okolicy na północ od Ancenis, a w 1981 roku zmieniła nazwę na Manitou, jej czołowej marki. Rok później powstała pierwsza ładowarka teleskopowa Manitou. Dzisiaj do kluczowych produktów marki należą: obrotowe ładowarki teleskopowe, innowacyjne podesty robocze czy ładowarki dla rolnictwa premium z opatentowanym przez Manitou joystikiem JSM. Sam Marcel Braud do dziś piastuje fukcję prezesa Grupy Manitou i pozostaje jej większościowym właścicielem, a mała miejscowość Ancenis dalej stanowi serce firmy.

Podobał się artykuł? Podziel się!