Kolejne zmiany będą zauważane już w roku 2014, kiedy to od stycznia zacznie obowiązywać Etap 4 (Stage 4 lub Tier 4 wg EPA - Amerykańskiej Agencji ds. Ochrony Środowiska, dla silników o mocy powyżej 175 KM. Później przyjdzie czas na mniejsze jednostki.

Pierwszy ciągnik z Tier 4

Pierwszymi zaprezentowanymi podczas targów SIMA 2013 modelami ciągników przystosowanych do spełnienia "ostatecznej" normy spalin Tier 4 (Stage 4) jest seria Claas Axion 800. W skład nowej serii Axion 800 wchodzą cztery modele o mocach w zakresie od 200 do 270 KM. Silnik w nowej serii ciągników to produkt FPT (Fiat Powertrain Technology). Jednostka ma pojemność 6,7 litra. Aby spełnić wymogi najbardziej "wyśrubowanej" normy, wyposażono go w dwustopniowy system oczyszczania spalin: filtr oksydacyjny (DOC) oraz układ SCR. W odróżnieniu od filtra cząstek stałych (DPF), DOC jest bezobsługowy.

- Filtr cząstek stałych ma tę wadę, że po pewnym czasie użytkowania może się tak zanieczyścić, że trzeba go wymienić na regenerowany lub kupić nowy.

Natomiast filtr oksydacyjny jest przewidziany na całe życie maszyny, nie ma tutaj ryzyka, że może się on zapchać i być niezdatnym do użycia - mówi Emil Kazimierczak, menedżer ds. produktu w firmie Claas Polska.

Do tej pory w Claasie ciągniki były oparte na jednostkach napędowych z układem EGR, korzystając m.in. z silników John Deere.

Są one w dalszym ciągu stosowane, ale w maszynach mniejszych mocy, na przykład w nowych Arionach 500 i 600.

Tam technologia oczyszczania jest oparta na filtrze cząstek stałych i EGR, nie stosuje się więc dodatkowego płynu AdBlue.

Nowa strategia John Deere

John Deere do tej pory wyposaża swoje ciągniki w jednostki napędowe zgodnie z filozofią "diesel only" (tylko olej napędowy). Amerykańskiemu koncernowi ta sztuka udawała i udaje się do tej pory nawet w największych maszynach, dzięki zastosowaniu układu zewnętrznej recyrkulacji spalin (EGR). Działanie układu polega na pobraniu pewnej ilości spalin z kolektora wylotowego, a następnie skierowaniu ich do układu ssącego. Za odpowiednie dawkowanie odpowiedzialny jest zawór recyrkulacji.