Chłodna, ale na szczęście słoneczna pogoda powitała rolników, którzy przybyli 14 października do Żulina w woj. lubelskim na Dni Kukurydzy. Warunki były więc sprzyjające do zaprezentowania przez organizatorów spotkania i ich partnerów kompleksowej oferty nasion, nawozów i środków ochrony roślin niezbędnych w uprawie kukurydzy. Nas najbardziej zainteresowały niecodzienne żniwa, bo przy zbiorze kukurydzy zaprezentowano największy kombajn marki Case IH - Axial- Flow 9240. Maszynę napędza 16-litrowy silnik FPT, a zbiornik na ziarno ma pojemność niemal 14,5 tys. l. Parametry kombajnu pozwalają osiągnąć w zbożu w ydajność około 60 t/ha.

ZMODERNIZOWANY HEDER

Przezbrojenie kombajnu ze zbioru zbóż na kukurydzę trwa kilka godzin. Do najważniejszych modyfikacji należy oczywiście zmiana hedera. 12-rzędowa przystawka zaprezentowana na Dniach Kukurydzy jest największą w ofercie firmy. Heder ten, podobnie jak mniejsze przystawki do kombajnów Case IH, powstaje w płockiej fabryce koncernu CNH. Narzędzie jest sztywne, ale ciekawostkę stanowi fakt, że występuje ono również w wersji składanej. Ta jednak ze względu na szerokość przekraczającą po złożeniu 3,5 m nie jest dostępna na polskim rynku.

Charakterystycznym elementem zmodyfikowanych niedawno hederów są m.in. karbowane osłony. Kształt karbów typu "rybie skrzela" powoduje, że oberwane kolby są lepiej prowadzone do przenośnika ślimakowego - zminimalizowano efekt wyrzucania kolb na zewnątrz. Ponadto wszystkie krawędzie "nacierające" zostały wyposażone w wymienne nakładki zabezpieczające duże elementy przed zużyciem, co ma przyczynić się do oszczędności w eksploatacji. Warto też wspomnieć o czubkach osłon, gdzie zamiast dotychczasowych elementów blaszanych zastosowano grube odlewy.

Skrajne dzioby są wysunięte bardziej na zewnątrz, przez co lepiej zbierają wylęgnięte rośliny. Dodatkowo, aby efektywniej podnosić takie rośliny, nagarniacze mogą być ruchome (opcja), z napędem hydraulicznym. W praktyce w Polsce zdecydowaną większość hederów sprzedaje się właśnie z nagarniaczami aktywnymi. Heder został także wyposażony w system automatycznego poziomowania oraz utrzymywania zadanej wysokości pracy.

WYMIENNE KLEPISKA I CEPY