PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kombajn zbożowy – maszyna, która nie lubi wody

Kombajn zbożowy – maszyna, która nie lubi wody

Autor: Kamil Karkowski

Dodano: 26-08-2014 13:57

Tagi:

Żniwa w większości kraju zbliżają się do końca, a kombajny które nie biorą udziału w zbiorach kukurydzy zaraz trafią do garaży. Czy mycie kombajnu przed okresem dłuższego postoju to dobry pomysł?Mycie całego kombajnu po sezonie żniwnym to bardzo ryzykowne działanie. Chodzi tu przede wszystkim o jego wewnętrzne zespoły, których żywotność w przypadku dłuższego kontaktu z wodą drastycznie spada.

- Jest to szczególnie niebezpieczne dla łożysk tocznych (typu RS,ZZ) z własnym zapasem smaru oraz łańcuchów napędowych . Woda wnika do łożysk tocznych i wspólnie ze smarem (olejem w przypadku łańcuchów) tworzy emulsję, która nie posiada żadnych własności smarnych, a przyczynia się jeszcze do wewnętrznej korozji i przyspieszonego zużycia elementów tocznych - mówi Józef Dębski, specjalista ds. produktu New Holland.

Dodając przy tym, że w kombajnach zbożowych znajduje się wiele zakamarków, w których gromadzą się kurz i plewy, które w połączeniu z wodą tworzą wilgotny materiał szybko doprowadzając do miejscowej korozji elementów.

Oczywiście można myć elementy, które da się z kombajnu wymontować jak np. sita , podsiewacz, itp. ale warunkiem ich ponownego zamontowania jest dokładne ich wysuszenie - podsumowuje Dębski.

Najlepszym rozwiązaniem dla osób decydujących się na posezonowe czyszczenie kombajnów jest dokładne wydmuchanie maszyn sprężonym powietrzem. Szczególną uwagę zwrócić należy przede wszystkim na miejsca gdzie pozostają resztki ziarna (przenośniki ziarnowe, kłosowe , zbiornik ziarna, itp.).

Są to jednocześnie miejsca, w których gromadzi się najwięcej materiału, stanowiącego doskonałą karmę dla gryzoni. Istotne jest również zabezpieczenie wiązek elektrycznych przed gryzoniami. Z pomocą w tym zakresie przychodzą specjalne preparaty, których ceny rozpoczynają się już od 40 zł. Preparaty mają z reguły formę Sprayu i wymagają rozpylenia wokół miejsc z wiązkami elektrycznymi.

Ogromnym problemem jest natomiast usuwanie zabrudzeń powstałych na skutek nieszczelności układu hydraulicznego maszyny i nagromadzenia przy nich pyłów. W zasadzie użycie wody jest w tym przypadku jedyną skuteczną metodą usuwającą zabrudzenia. Należy jednak ograniczyć użycie wody do niezbędnego minimum i w miarę możliwości unkiknąć zjawiska spływania wody w miejsca o utrudnionym dostępie.

Blachy zewnętrzne, koła jezdne itp. oczywiście można umyć i wysuszyć na powietrzu. Dla kombajnu korzystne jest również poluzowanie napinaczy pasów klinowych.

Czytelnicy: Myjecie kombajny po sezonie? Jakie inne praktyki stosujecie przygotowujące maszynę do zimowego przestoju?

Czekamy na Wasze odpowiedzi w komentarzach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • zbożowiec 2014-08-27 10:07:18
  Jestem po żniwach12-08. choć zawsze kończyliśmy ostatni w kraju- północny wschód. W tym roku pogoda na żniwa - marzenie. Suszarnie stały bezczynnie.Szczerze współczuję kolegom rolnikom.
 • emilko 2014-08-27 09:19:11
  Okolice Radomia. Ponoc w Świetokrzyskim jest podobnie.
 • Wojtek Żerkowice 2014-08-27 08:24:30
  u mnie żniwa potrwają do połowy września minimum. okolice Zawiercia/śląskie. W okolicy cała masa zbóż stoi w polu i ciągle pada. nie ma mowy o czyszczeniu kombajnu bo niektórzy prognozują, że ze zbóż wyjedzie się prosto w kukurydzę.
 • zbożowiec 2014-08-27 07:39:12
  @emilko z jakiego rejonu kraju jesteś, że nie jesteś już po żniwach?
 • rolnik sam w dolinie 2014-08-27 06:42:14
  Ja również jestem zwolennikiem mycia maszyny, myjka z ciepłą wodą i jadę, ale zawsze po umyciu zaraz smaruje wszystkie kalamitki, łańcuchy i uruchamiam kombajn wraz z młocarnią, pochodzi kilka minut wydmucha wodę i chowam do garażu. Potem przez parę dni wystawiał go na podwórko i suszę otwierając wszystkie klapy, gdy wyschnie stawiam na klocki do następnego roku. Tak robię od 19 lat i maszyna wygląda jak nowa.
 • Benetto 2014-08-26 22:05:39
  z tymi preparatami na gryzonie to zdania są podzielone, jedni kupują jakies odstraszacze a inni wykładają cukierki miętowe, podobno działa.
 • marta 2014-08-26 18:57:26
  witam o jaki preparat żeby zabezpieczyć wiązki elektryczne przed gryzoniami
 • mrówka123 2014-08-26 16:17:21
  Ja z kombajnem robię tak: zostawiam na koniec sezonu 1,5-2ha stojącego zboża, przed jego wykoszeniem myję kombajn, czekam aż wyschnie i koszę. Wszystkie elementy rozgrzewają się (od pracy) co wg mnie powoduje że pozostała woda odparowuje. Potem tylko przedmuchuję te miejsca gdzie nagromadził się kurz i podnosze na kołki koła. Robię tak już 20sty sezon z moim Bizonem i żadnych problemów z tego tytułu.
 • emilko 2014-08-26 15:14:45
  u mnie żniwa na dobre jeszcze się nie rozpoczęły.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!