Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu urządzeń, różniących się między sobą mocą, typem zastosowanego silnika czy ciężarem. Najpopularniejszymi silnikami stosowanymi w takich kosach są spalinowe jednostki dwusuwowe, do zasilania których należy stosować mieszankę paliwa z olejem. Są one stosunkowo lekkie i umożliwiają pracę pod właściwie dowolnym kątem, czego nie można powiedzieć o kosach z silnikami czterosuwowymi (z małymi wyjątkami). Ma to duże znaczenie przy wycinaniu np. rowów lub skarp, a z takimi przeszkodami można się dosyć często w obrębie gospodarstw spotkać.

Wybierając urządzenie dla potrzeb użytkowania w naszym gospodarstwie, zwróćmy również uwagę na ogólną jakość wykonania urządzenia i ergonomię. Najtańsze, tzw. marketowe kosy mogą nie sprostać bardziej wymagającym, intensywnym pracom, dlatego przedstawiamy poniżej kilka naszym zdaniem solidnych kos spalinowych, z których tańsze nie są dedykowane do użytku profesjonalnego, ale przy bardziej okazjonalnym wykorzystaniu powinny służyć przez lata. Droższe - sprawdzą się także w intensywnej, codziennej pracy.

Nac TT-BC 520-2

Mocna i uniwersalna kosa spalinowa do wymagających prac przydomowych. Urządzenie jest przeznaczone do podcinania trawy i chwastów w miejscach trudno dostępnych, nierównych powierzchniach itp. Wyposażone jest w dwusuwowy silnik o pojemności 52 cm3 i mocy 3 KM. Napęd jest przenoszony przez przekładnię kątową, a wał napędowy jest dzielony, co umożliwia łatwe złożenie do transportu. W komplecie otrzymujemy uprząż, zestaw kluczy, trójzębną tarczę tnącą oraz głowicę z żyłką.

Oleo-Mac S parta 380T

Zaprojektowana do intensywnej, ciągłej eksploatacji w trudnych warunkach (miejsca, w których występują duże ilości pyłu i kurzu, w wysokich temperaturach). Wyposażona jest w dwucylindrowy silnik o pojemności 36,3 cm3 i mocy 2 KM.

Całości dopełnia aluminiowa obudowa sprzęgła, odporna na wstrząsy i naprężenia, a duże koło zamachowe zaprojektowano pod kątem zapewnienia ciągłego, intensywnego chłodzenia jednostki napędowej.