W przypadku, gdy kosiarka stanowi jedną z podstawowych maszyn w naszym gospodarstwie nikt nie będzie miał wątpliwości, że jedynym sensownym rozwiązaniem będzie wspomniany wariant dyskowy. Co jednak począć, gdy łąki, na których pracujemy wcale nie zachęcają do pracy taką maszyną? Głównie ze względu na ukształtowanie terenu, wielkość działek, ilość przeszkód. Wszak wielu rolników dzierżawi te tereny i zwyczajnie nie opłaca im się ich uprawiać tak, aby możliwe było wjechanie z wydajniejszą maszyną.

Z drugiej strony mamy także gospodarstwa, które mają stosunkowo nieduże zapotrzebowanie na zielonkę, a zatem zakup kosiarki za 20-30 tys. zł lub więcej, zwyczajnie się nie kalkuluje. To sprawia, że kariera kosiarek bębnowych w produkcji zielonki ciągle trwa.

Na trudne warunki

Choć jakość zbiorów po kosiarkach bębnowych była znacznie niższa niż w przypadku poczciwych kosiarek listwowych, przyrost wydajności, dzielność w trudnych warunkach terenowych i gęstszych trawach a także mniejsza tendencja do zapychania się przemówiły za zmianą upodobań. Przykładowo kosiarka Osa 2 o szerokości roboczej wynoszącej 1,8 m cechowała się wydajnością na poziomie 1,25 ha/godz. Oczywiście pod kilkoma warunkami, bowiem jeżeli nie była właściwie nasmarowana, a operator nie zadbał o przegląd, zaś na łące nie brakowało kamieni, kretowisk oraz innych ukrytych przeszkód o fabrycznym hektarze i ćwierci można było zapomnieć.

Kosiarka bębnowa o podobnej szerokości bez trudu poradzi sobie w warunkach, w których poprzedniczka dawała znać, że pora zrewidować zbyt ambitne plany szybkich sianokosów. Ponadto wydajność podczas pracy z kosiarką bębnową wzrasta do około 2 ha/godz. A to już coś. Oczywiście jest kilka ale.

Po pierwsze, przeciętna kosiarka z dwoma bębnami o szerokości koszenia 1,8-1,85 metra jest ponad dwukrotnie cięższa od kosiarki listwowej. Cechuje się także dużo większym zapotrzebowaniem na moc, o ile z Osą poradzi sobie bez problemu Ursus C-330, o tyle do bębnowej trzeba dysponować ciągnikiem o mocy przynajmniej 50-60 KM.

 Prosta budowa

Dwoma najważniejszymi elementami kosiarki bębnowej są jej dwa bębny – tak można by było powiedzieć gdyby nie fakt iż nie mniej istotną rolę odgrywa rama spajająca elementy tnące.