Dobierając kosiarkę do gospodarstwa, rolnik kieruje się na pierwszym miejscu jej szerokością roboczą. To jednak nie wszystko. Aby jakość cięcia szła w parze z niezawodnością i komfortem pracy, warto dobrze wybrać rodzaj zawieszenia belki tnącej oraz przyjrzeć się kilku innym elementom.

Mocowanie listwy – rodzaj tulejowania

Największa „populacja” maszyn to kosiarki z prostym zawieszeniem bocznym. Belka tnąca jest mocowana do ramy kosiarki za pomocą obrotowego przegubu. Warto dokładnie ocenić budowę tego elementu – przenosi on duże naprężenia, pracuje podczas składania belki do transportu i przy kopiowaniu nierówności terenu. Dodatkowo w trakcie koszenia przegub pracuje pod naporem koszonej masy połączonym z prędkością jazdy. Im belka tnąca dłuższa (i cięższa), tym solidniejszy i na mocniejszych tulejach powinien być przegub.

Lżejsze belki tulejowane są przy użyciu pierścieni z tworzywa sztucznego. W większych konstrukcjach szukajmy tulei wykonanych z brązu lub mosiądzu.

W najtańszych maszynach, na styku przekładni kątowej z ramą może się zdarzyć, że brakuje tulejek. Zamiast tego wstawione są tam kalamitki, którymi tłoczony jest smar, a stal przekładni przylega do stali ramy – to najsłabsze rozwiązanie z występujących na rynku. W przypadku zużycia, tuleje trzeba wymienić, inaczej powstanie luz i zróżnicowane naprężenie pasków klinowych. Tuleja wykonana z tworzywa sztucznego kosztuje 20-30 PLN za sztukę (potrzebne są 2 sztuki), element z brązu jest droższy (ale i trwalszy).

Rodzaj przekazania napędu

Napęd kosiarek z klasycznym zawieszeniem bocznym odbywa się zazwyczaj przy użyciu pasków klinowych – im dłuższa belka, tym więcej pasków i większa ich powierzchnia. Paski to także częściowe zabezpieczenie przeciążeniowe – po prostu będą się ślizgały i mogą się spalić w przypadku nagłego zablokowania dysków. Dlatego w kosiarkach z napędem pasowym z reguły nie stosuje się wałków WOM z zabezpieczeniem sprzęgłowym lub kołkiem ścinanym.

Odległość belki od traktora nie ma wpływu na jakość cięcia, pod warunkiem pracy na równych powierzchniach. Jeśli pole jest nierówne, lepiej poszukać kosiarki której belka w pracy znajduje się blisko tylnych kół ciągnika – taka maszyna będzie lepiej kopiować nierówności. Dodatkowo belka kosiarki ustawiona bliżej kół ciągnika zbliża do niego środek ciężkości i ułatwia podniesienie maszyny na TUZ.