Zarówno na rynku maszyn rolniczych, jak i samochodów czy motocykli klient zawsze będzie miał dwie opcje zakupu: wersję standardową bądź wzbogaconą. Samochody w tej drugiej wersji mogą mieć zamontowaną większą liczbę poduszek powietrznych, klimatyzację, nawigację satelitarną czy lepsze nagłośnienie. W wypadku maszyn rolniczych jest podobnie. Praktycznie zawsze oprócz wersji standardowej producent oferuje wiele dodatkowych elementów w mniejszym bądź większym stopniu wzbogacającym dane urządzenie.

Najczęściej elementy dodatkowe podnoszą funkcjonalność danej maszyny lub w znacznym stopniu usprawniają pracę. Gdy ciągnik pracuje kilkanaście lub więcej godzin na dobę, klimatyzacja i wygodny fotel operatora są bardzo ważne. Jeżeli maszyna jest wykorzystywana znacznie rzadziej, to można z nich zrezygnować. Każdy rolnik może mieć inne potrzeby. Dlatego możliwość wyboru odpowiednich podzespołów i elementów dodatkowych staje się bardzo ważna. I w tym kierunku coraz częściej podążają producenci maszyn. Niestety, dodatkowe wyposażenie zawsze pociaga za sobą większy koszt zakupu maszyny. Funkcjonalność i cena to dwie zmienne uzależnione zarówno od rodzaju maszyny, jak i producenta.

Wyposażenie opcjonalne jest w pewien sposób związane z możliwościami maszyn. Przykładowo maszyny uprawowe można doposażyć w spulchniacze śladów, różne rodzaje zabezpieczeń przeciążeniowych, specjalne osłony czy różnorodne wały doprawiające. W opryskiwaczach można zamontować standardową wersję komputera, bądź rozszerzoną z większą ilością przydatnych funkcji. Pługi mogą być wyposażone w kroje, przedpłużki czy ażurowe lemiesze, a kosiarki w różne typy kondycjonerów. To, co łączy wszystkie te elementy, to fakt, że zwiększają one możliwości danej maszyny. Umożliwiają pracę w innych, bardziej wymagających i trudnych warunkach. Dzięki nim wykonywanie zadań na polu może być łatwiejsze i bardziej precyzyjne.

W wypadku maszyn takich jak kombajny, ciągniki czy ładowarki to część elementów dodatkowych umożliwia  wykonywanie całkiem innych zadań. Dobrym przykładem może być tutaj heder do zbioru kukurydzy montowany w kombajnach zbożowych. W ciągnikach podobną rolę spełnia przedni TUZ. Dzięki wyposażeniu maszyny w takie rozwiązanie znacznie rozszerza się jej funkcjonalność. Większość profesjonalnych firm zajmujących się produkcją ładowarek teleskopowych ma również mniej lub bardziej bogatą ofertę różnego rodzaju oprzyrządowania dodatkowego. Łopaty, widły, kleszcze, chwytaki – to tylko te najbardziej popularne dodatki, które umożliwiają wykonywanie różnych prac związanych z przenoszeniem, załadunkiem lub rozładunkiem. Niektórzy producenci oferują jednak znacznie więcej, jak na przykład zamiatarki, świdry czy kosiarki.

ciagnik.jpg