Prasy zwijające to wciąż najczęściej wykorzystywane maszyny do zbioru słomy, siana czy sianokiszonki. Niestety, zakup nowej prasy renomowanego producenta nie jest małym wydatkiem. Najtańsze modele stałokomorowe kosztują ok. 80 tys. zł. Nie dziwi zatem zainteresowanie rynkiem wtórnym tych maszyn, na którym znajdziemy prasy rolujące w cenach już od 10- 12 tys. zł. Są to jednak najprostsze i przestarzałe konstrukcje, które lata świetności mają już dawno za sobą. Brakuje w nich m.in. układu tnącego, który jest szczególnie ważny przy produkcji sianokiszonki. Poza tym najczęściej mają tylko funkcję wiązania sznurkiem i nie są wyposażone w sterownik, a zatem ich obsługa nie jest zbyt komfortowa.

Zakup najtańszej, ale w miarę nowoczesnej prasy z rotorem czy komfortowym sterownikiem to wydatek około 30 tys. zł. W tym przypadku mówimy o prasach z lat 2000-2005, które często rozwiązaniami technicznymi nie odbiegają zbytnio od podstawowych modeli maszyn produkowanych obecnie. Z powodzeniem sprostają potrzebom mniejszych gospodarstw, w których sezonowo prasuje się 1-2 tys. bel, a przy tym umożliwią jeszcze wykonanie niewielkich usług.

KRONE 1250

Nasze zestawienie otwiera popularny model prasy stałokomorowej Krone RoundPack 1250. Maszyna w niemal niezmienionej formie produkowana jest od 1995 r., a za kwotę około 30 tys. zł możemy kupić egzemplarz z lat 2000-2005. W prasie zainstalowano krzywkowy podbieracz o szerokości 1,95 m (5 rzędów ocynkowanych palców). Do sterowania podbiera czem wymagane jest wykorzystanie jednej pary złączy hydraulicznych ciągnika. Tuż za układem podbierającym znajduje się wirnik, który ułatwia przepływ masy do komory.

W przypadku wyposażenia maszyny w układ rozdrabniający MultiCut w prasie znajdziemy rotor z listwą nożową. Umieszczonych jest na niej 17 noży, przy czym za pomocą klucza z zewnątrz maszyny możemy wybrać liczbę pracujących noży. W zależności od długości materiału, jaki chcemy uzyskać, możemy używać 17, 15 lub 7 noży bądź też pracować bez nich. W przypadku pracy z maksymalną liczbą noży teoretyczna długość cięcia to 64 mm. Cechą szczególną modelu RoundPack 1250 jest komora prasowania z łańcuchem, do którego są zamontowane okrągłe listwy. Oprócz łańcucha w komorze pracują dwa walce. Pierwszy z nich umieszczony jest tuż za rotorem - na wejściu do komory. Jego zadaniem jest przyśpieszenie przemieszczania materiału w pierwszej fazie formowania beli i zapobieganie zapychaniu wejścia do komory. Prasa pozwala formować bele o wymiarach 120 x 125 cm. Powstające baloty mają z reguły dość dużą jak na prasę stałokomorową gęstość. Oczywiście, wymaga to odpowiedniej regulacji maszyny, a także umiejętnego jej wykorzystania (wskazana jest jazda tzw. wężykiem, która pomaga równomiernie rozłożyć materiał na całej szerokości beli).