Kosiarkę dyskową Krone EasyCut 280 wprowadzono na rynek w 2002 r. i w niemal niezmienionej formie produkuje się ją po dziś dzień. Od 2007 r. kosiarki wyposażane są w zabezpieczenie dysków z kołkiem ścinanym. We wcześniejszych maszynach zabezpieczeniem był jedynie układ sprzęgła ciernego.

Jedną z zalet modelu EasyCut 280 jest układ centralnego zawieszenia, który gwarantuje dobre kopiowanie terenu. Kolejną – zastosowanie wału przegubowo-teleskopowego do przenoszenia napędu z przekładni kątowej na listwę. Zapewnia on wysoką sprawność przenoszenia napędu, a także dłuższą trwałość (okresowej kontroli czy smarowania wymagają przeguby).

Trzeba jednak mieć świadomość, że napęd na listwę tnącą w wielu maszynach z tego segmentu, jest przenoszony przez pasy klinowe. Ich zaletą jest możliwość „uślizgu”, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przeciążeniowe.

Nie oznacza to jednak, że układ napędowy modelu EasyCut 280 jest znacznie bardziej podatny na uszkodzenia (nawet w modelach z lat produkcji 2002-2007). Rzadko, ale zdarzało się jednak, że wskutek najechania na przeszkodę, zanim zadziałało sprzęgło główne, uszkodzeniom ulegały koła zębate, czy łożyska na tarczach. Od 2007 r. (moment wprowadzenia zabezpieczenia z kołkiem ścinanym dla każdej z tarcz indywidualnie) ryzyko uszkodzenia napędu kosiarki znacznie się obniżyło.

Poszukując kosiarki na rynku wtórnym uwagę należy zwrócić przede wszystkim na stan układu napędowego zainstalowanego wewnątrz listwy. Warto wykluczyć luzy dysków, które mogą świadczyć o wytarciu łożysk czy uszkodzeniu kół zębatych przenoszących napęd wewnątrz listwy.

Kosiarka Krone EasyCut 280 jest wyposażona w talerzową listwę tnącą o szerokości roboczej 2,71 m. Sekcję roboczą tworzy 6 talerzy. Szerokość transportowa kosiarki to 2,03 m. Jest ona transportowana w pozycji pionowej.

Niemiecka kosiarka ma masę 620 kg i wyróżnia się przy tym niewielkim zapotrzebowaniem na moc (55 KM). Producent deklaruje wydajność koszenia na poziomie 3-3,5 ha na godz.

Na rynku wtórnym dostępne są również wersje z kondycjonerem (palce robocze elementu wykonane ze stali), które są nieco droższe (o około 2-4 tys. zł), a poza tym cechują się wyższą masą własną (1040 kg).