Janusz Borkowski od lat gromadził oróżnego rodzaju pamiątki przeszłości, począwszy od narzędzi i maszyn rolniczych po artykuły gospodarstwa domowego i zabytki archeologiczne. Również synowie Pana Janusza okazali się zapalonymi kolekcjonerami i przez kilka lat zgromadzili pokaźną kolekcję motocykli i samochodów.

Wraz z darami od okolicznych mieszkańców, rodziny i przyjaciół z całego kraju, Borkowskim udało się zebrać ponad 4500 eksponatów, które dziś są prezentowane w siedzibie Muzeum, tj. w budynkach po pierwszym zakładzie KRUKOWIAKA w Redczu Krukowym.

W Muzeum można zobaczyć niemal wszystko, co związane jest z historią polskiej wsi, od najprostszych narzędzi wykorzystywanych w gospodarstwach, poprzez maszyny i ciągniki rolnicze, samochody, motocykle po stare maszyny żniwne, kombajny czy powozy i karety. Uroczystość otwarcia Muzeum obfitowała w wiele atrakcji. Po oficjalnym przecięciu wstęgi muzeum zwiedziało kilkaset osób. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń lokalnych oraz wiele osób pomagających w gromadzeniu zbiorów.

Oprócz otwarcia muzeum uroczystość była okazją do zaprezentowania cyklu wydanych przez Krukowiaka książek o tematyce historycznej „Redecz Krukowy i okolice. Kraina prastara…”. Ukazało się już sześć tomów poświęconych historii regionu, albumy starych zdjęć i dokumentów oraz album prezentujący piękno Kujaw.

Zaproszeni goście mogli obejrzeć nie tylko muzeum, ale także pokazy drużyny rycerskiej, występy zespołów ludowych oraz występ świetnego kabareciarza Marka Mality w towarzystwie Iwony Niedzielskiej.

Zbiory muzeum można oglądać zupełnie za darmo od poniedziałku do piątku.

Podobał się artykuł? Podziel się!