Oficjalna sprzedaż ciągników Kubota w Polsce jest prowadzona od 2004 r. od tamtej pory do 8 grudnia 2011 r. sprzedano 1000 maszyn, przy czym największa ilość – 301 szt. ciągników rolniczych i 48 komunalnych przypadła na bieżących rok (do końca listopada). Naonori Ishii, prezes Marubeni Machnery Didtribution Poland Sp. z o.o. kreśli plany na następne 5 lat, gdzie roczna sprzedaż ciągników Kubota w Polsce ma osiągnąć 1000 sztuk.

Farmer: Planowany wzrost sprzedaży ciągników Kubota jest znaczący. W czym upatruje Pan taką szansę?

Naonori Ischii: Przede wszystkim bazujemy na jakości Kuboty jak również na podstawie doświadczeń z innych rynków europejskich, gdzie jeden klient mając produkt marki Kubota poleca go następnym. Rozchodzenie się tych dobrych informacji o niezawodności maszyny i związaną z nią oszczędnością paliwa, które jest drogie a będzie jeszcze droższe – to są te wartości dodane, w których my upatrujemy naszą siłę. Przykładem mogą być Stany Zjednoczone, gdzie Kubota posiada 45 proc. rynku ciągników w zakresie mocy do 100 KM i jest drugą marka pod względem ilości ciągników w tym segmencie.

Rozchodzenie się dobrych informacji o Kubocie potwierdzamy rosnącą siłą sieci dilerskich, szkoleniami serwisowymi i ciągłym rozwojem tych sieci.

Na koniec ubiegłego roku roku w rolnej sieci dilerskiej mieliśmy 28 dealerów. Dzisiaj mamy tylko 18. Ale bardzo silnych. Ten rok poświęciliśmy na selekcję najlepszych dealetów i wybór tych, którzy którzy naprawdę widzą możliwości ścisłej współpracy z nami i zarabiania na sprzedaży tych ciągników. 

Farmer: Czy nie obawia się Pan, że ostatnie zawirowania gospodarcze na Świecie, a zwłaszcza kryzys europejski mogą znacznie spowolnić rozwój branży rolnej?

Naonori Ischii: Nawet biorąc pod uwagę kryzys wywołany przez Lehman Brothers, sektor rolniczy nie upadł tak bardzo jak pozostałe biznesy. Wszyscy musimy jeść, więc nie obawiam się drastycznych spadków w biznesie rolnym. Mogą natomiast nastąpić pewne problemy z finansowaniem maszyn. My jesteśmy firmą japońską, a japońska gospodarka ma się nienajgorzej. Niedługo będziemy mogli zaproponować finansowanie z Marubeni.

Farmer: Na ostatnich targach Agritechnica można było zobaczyć nowy model ciągnika o mocy 135 KM – M135GX. Kiedy możemy spodziewać się jego sprzedaży w Polsce?

Naonori Ischii: Na Agritechnice był to prototyp ze specyfikacją przygotowaną na rynek amerykański. Pozostają tutaj kwestie dostosowania go na Europę. Prawdopodobnie w drugiej części roku 2012 będziemy ten model importowali do Polski i Europy.

Podobał się artykuł? Podziel się!