- Nowy model prasy Kuhn LSB 1290 ID spełnia oczekiwania dużych gospodarstw i firmy usługowych. Jest to również odpowiedź na oczekiwania rynku związanego z bioenergią, gdzie prasowane są różnego rodzaju twarde słomy czy miscantus - mówi Artur Szymczak, dyrektor Kuhn Maszyny rolnicze.

Nowa prasa na zewnątrz praktycznie nie różni się od poprzednich modeli pras wielkogabarytowych. Najważniejszym elementem jest nowa komora prasowania

- Kuhn LSB 1290 ID to maszyna która potrafi bardzo mocno zagęścić baloty, co ma szczególne znaczenie przy transporcie na większe odległości. Co jest szczególnie interesujące, to fakt, że aby to uzyskać, nie musimy zwiększyć siły potrzebnej do mocniejszego sprasowania balotu. Uzyskano to przez zgniot dwuetapowy - istotę medalowej innowacji wyjaśnia Kees van Hooydonk, menadżer ds. prouduktu z fabryki w Geldrop, gdzie produkowane są prasy.

W komorze pracują dwa tłoki: górny i dolny. Ściskają one materiał nie jednocześnie, ale jeden ma wobec drugiego pewne opóźnienie.

- Przykładowo, jeśli w zwykłej maszynie tłok naciska z siłą około 30 ton, w tym przypadku taki nacisk jest najpierw kierowany na dolną część balotu. Dzięki temu że powierzchnia prasowania w tym momencie jest o połowę mniejsza, siła nacisku podwaja się. Analogicznie dzieje się za chwilę z górną częścią balotu. W porównaniu do maszyny z konwencjonalnym systemem prasowania, uzyskujemy zagęszczenie wyższe do 25 proc. - dodaje van Hooydonk.

Takie rozwiązanie nie wymaga większej mocy ciągnika. Kluczowy moment - szczyt zgniotu jest po prostu dwuetapowy.

W prasie Kuhn LSB 1290 ID zastosowano również nowy system wiązania z oczyszczaniem aparatów wiążących.

Aby sam proces prasowania przebiegał wydajnie, zadbano o sprawny przepływ materiału. Producent zastosował m.in. szeroki podbieracz 2,3 m z zintegrowanym rotorem umieszczonym tuż za podbieraczem. Maszyna może być również wyposażona w noże do rozdrabniania pobieranej masy.

Prasa dostępna jest w wersji na osi pojedynczej lub tandem oraz z przekrojem balotu 70x90 mm lub 80x80 mm.

Podobał się artykuł? Podziel się!