PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kunszt uprawy przedsiewnej

Autor: Grzegorz Borkowski

Dodano: 10-04-2014 15:41

Tagi:

Dobre przygotowanie pola do siewu za pomocą prostych maszyn to marzenie wielu rolników. Bierne agregaty uprawowe choć w części pomagają je spełnić.Wał uprawowy, kilka rzędów zębów i kolejny wał albo nawet dwa to najprostszy przepis na agregat do uprawy przedsiewnej. Jednak tak jak każda gospodyni domowa robi doskonale znane wszystkim dania na swój nieco odmienny sposób, tak każdy producent próbuje dodać nieco swojej inwencji do stosunkowo prostego zespołu narzędzi. Prezentujemy agregaty do uprawy przedsiewnej po orce wybranych firm obecnych na naszym rynku.

KONGSKILDE

Kongskilde oferuje dwie serie agregatów do przygotowania gleby do siewu. Pierwsza to Vibro Master 3000 składająca się z 12 modeli o szerokości roboczej od 6,5 do 8,3 m i wyposażonych w różne rodzaje zębów roboczych i wałów doprawiających. Nie posiada ona wału przedniego, a jedynie włókę i koła podporowe, które zostały zamontowane wewnątrz ramy za przednią belką. Z tyłu ma za to dość duże możliwości konfiguracji. Dostępnych jest 7 wersji wyposażonych w różne wały i ich konfiguracje ze zgrzebłem lub w samo zgrzebło. Część kultywatorowa też pozwala na jej dopasowanie do warunków w danym gospodarstwie. Może być wyposażona w cztery rodzaje zębów różniące się kątem natarcia, wysokością ramy, wymiarami oraz głębokością pracy.

Druga seria to Germinator Pro występująca w wersjach od 5,4 do 7,9 m szerokości roboczej. Agregat ma konstrukcję przyczepianą, a zespół roboczy jest podwieszony pod ramą transportową. Producent wyróżnia pięć stref roboczych zestawu. Pierwszą jest elastyczna włóka sterowana hydraulicznie, która wstępnie wyrównuje powierzchnię pola. Za nią znajduje się wał kruszący oraz sekcja zębowa składająca się z zębów prostych rozstawionych w 5 rzędach i pozostawiających swój ślad co 6 cm. Druga włóka lekko wyrównuje glebę po jej spulchnieniu przez zęby. Na końcu agregatu znaleziono miejsce dla wałów zagęszczających, które można skonfigurować według potrzeb. Każdy z Germinatorów podzielony jest na 4 do 6 sekcji roboczych, dzięki czemu cały zestaw może się idealnie dopasowywać do nierówności pola.

HORSCH

Horsch w swojej ofercie posiada tylko jeden i to stosunkowo prosty zespół narzędzi, który możemy zastosować przed siewem do płytkiej uprawy. Cruiser XL występuje w szerokościach roboczych 4,8 i 6 m i może uprawiać glebę na głębokość do 15 cm. Z przodu zestaw ten jest oparty na kołach podporowych, z tyłu funkcję tę przejmuje wał RollFlex. Zęby robocze ustawione są w czterech rzędach i posiadają zabezpieczenie sprężynowe. Mogą być zakończone redliczkami pasemkowymi o szerokości 5 cm lub gęsiostopką o szerokości 18 cm. Za rzędami zębów znajduje się zgrzebło wyrównujące.

UNIA GROUP

W swoich agregatach uprawowych Unia Group pozwala na dość szerokie spektrum modyfikacji, przez co możliwe jest dopasowanie każdego z narzędzi wchodzących w ich skład do warunków danego gospodarstwa. Poza kilkoma rodzajami wałów dostępne są różne rodzaje zębów i to w ramach jednego modelu agregatu: SU - zęby sprężyste do uprawy przedsiewnej pod wysiew zbóż, SK - zęby sprężyste na gleby lekkie i średnie z gęsiostopką o szerokości 100 mm do uprawy pod wysiew kukurydzy, SV - wzmocnione zęby do uprawy gleb średnich i ciężkich pod wysiew roślin drobnoziarnistych, SX - uniwersalne zęby do uprawy płytkiej i głębokiego spulchniania, SZ - uniwersalne zęby do uprawy płytkiej pod wysiew kukurydzy i buraka.

Agregat Kombi z grudziądzkiej fabryki został wyposażony w przedni wał strunowy o średnicy 320 mm i tylny, podwójny wał strunowy zębaty o tej samej lub zmniejszonej do 280 mm średnicy. Pomiędzy nimi znajduje się sekcja zębów SV, które zostały ustawione w trzech rzędach. Wyjątek stanowi najmniejsza, 3-metrowa wersja wyposażona w 4 rzędy zębów SU. Poza wspomnianą, najmniejszą wersją pozostałe składane są do transportu hydraulicznie - podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych modeli tego producenta.

Drugim agregatem w ofercie krajowego potentata jest Max, którego przeznaczeniem są średnie i ciężkie gleby. Jego ogólna budowa nie odbiega od opisanego powyżej Kombi, ale użyte komponenty są nieco inne. Przede wszystkim zastosowane wały mają większą średnicę. Z przodu zamontowano 12-strunowy wał o średnicy 390 mm, który może być zastąpiony listwą wyrównującą. Z tyłu znalazło się miejsce na kilka rodzajów wałów. Do wyboru są wersje podobne jak w Kombi oraz podwójny wał croskill o średnicy 320 mm i 460-milimetrowy wał spiralny. W przypadku wału croskill na końcu zestawu narzędzi uprawowych znajduje się jeszcze tylna płoza zębata. W opcji dostępne są dwa rodzaje wózków zamieniające Maxa w zespół narzędzi półzawieszanych. Jeden z nich przeznaczony dla agregatów o szerokości od 4,5 do 6 m może być wyposażony w wydźwig do siewnika. Max może być wyposażony w czterorzędową sekcję zębów SV bądź dwurzędową sekcję z zębami SZ lub SX. Wszystkie rodzaje elementów roboczych pozwalają na regulację głębokości roboczej do 13 cm. W ofercie Unii dostępne są jeszcze dwa modele agregatów półzawieszanych: Atlas i Viking. Pierwszy z wałami uprawowymi o jeszcze większej średnicy niż we wcześniej wspomnianych modelach oraz z zębami SX lub SZ, drugi - to prosty zestaw bez przedniego wału i wyposażony w zęby SV lub SK.

VADERSTAD

Skandynawski producent kieruje swoją ofertę maszyn uprawowych do posiadaczy gleb średnich i ciężkich. Agregat Rexius Twin pozwala na uprawę nawet bardzo ciężkich gleb na głębokość do 15 cm i, zdaniem producenta, przygotowuje je do siewu w jednym przejeździe. Ma to być możliwe dzięki dwóm rzędom bardzo sztywnych zębów sprężystych Raptor. Za nimi znajduje się włóka Crossboard Heavy, której zadaniem jest kruszenie brył i wyrównywanie pola. To ostatnie zadanie spełnia ona nawet na uwrociach dzięki mechanizmowi, który po podniesieniu sekcji zębowej unosi ją tylko do połowy. Z tyłu agregatu zamontowano podwójny wał zębowy o średnicy aż 73 cm i ostrym profilu, który umożliwia rozcinanie brył i zagęszczanie gleby do 10 cm głębokości. Ringi obu wałów zazębiają się wzajemnie, co pozwala na ich samooczyszczanie.

W agregacie Carrier zęby zastąpiono sekcją talerzową. Za nią znajduje się opcjonalna włóka i pojedynczy wał zębowy lub gumowy. Model ten może być też wykorzystywany do przygotowania gleby do siewu bez orki - w takim wypadku nie stosuje się włóki, za to przed sekcją talerzową zamontowane jest zgrzebło do rozprowadzania słomy.

POM BRODNICA

Producent z Brodnicy oferuje 3 serie agregatów uprawowych przeznaczonych do uprawy przedsiewnej. Pierwszy to agregat Brodnica 2, składający się z kultywatora lub brony redlicowej i wału tylnego. W niektórych modelach przed sekcją zębową znajduje się jeszcze włóka. Druga seria to Brodnica 2/W, wyposażona dodatkowo w wał przedni i niewystępująca w wersji z broną, a jedynie z kultywatorem wyposażonym w zęby sprężyste. Obie serie produkowane są już od wielu lat. Występują w szerokościach od 1,8 do 3 m w przypadku wersji sztywnych i od 3,7 do 5,6 jako składane hydraulicznie.

Najnowszym produktem jest jednak seria Lion zaprezentowana podczas ostatniej wystawy Agroshow. Zaopatrzona jest w 4-belkowy kultywator wyposażony w zęby o przekroju 32 x 10 mm. Opcjonalnie mogą to być zęby 45 x 10, które umożliwiają pracę na cięższych glebach. Jeden przejazd roboczy umożliwia uprawę pasa pola o szerokości do 6 m. Składanie zespołu narzędzi odbywa się w płaszczyźnie równoległej do podłoża dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu, który pomaga także kopiować nierówności terenu. Regulacja głębokości pracy odbywa się dzięki otworom przetyczkowym i mechanizmowi równoległobocznemu, który utrzymuje kultywator w płaszczyźnie poziomej.

LEMKEN

Producent niebieskich maszyn oferuje trzy serie agregatów do uprawy przedsiewnej. Najprostsza to Quarz 7, na który składają się kompaktowe modele wyposażone we włókę lub wał strunowy przedni, zwartą sekcję zębową oraz pojedynczy wał tylny. Agregat ten można zawiesić nie tylko na tylnym, ale także na przednim TUZ-ie ciągnika. Stosunkowo prostą kombinacją uprawową jest także seria Korund 8. Każdy model tej serii składa się z przedniej włóki, sekcji zębowej oraz tylnego wału podwójnego. Występuje w wersjach od 3 do 9 m szerokości roboczej.

Najbardziej rozbudowane modele do uprawy przedsiewnej noszą nazwę System - Kompaktor. Składają się ze spulchniacza śladów, przedniego wału strunowego, włóki, sekcji zębowej, kolejnego wału strunowego i włóki oraz tylnego wału croskill. Intensywność podawania gleby na wały robocze można regulować poprzez regulację wysokości pracy włóki, która "przytrzymuje" glebę przy wale. Przy mozaikowatych glebach zalecane jest wybranie opcjonalnego sterowania hydraulicznego tym elementem. Kompaktor został wyposażony w osłony boczne chroniące glebę przed rozrzucaniem jej na boki przez zęby robocze i wały strunowe. Agregat występuje w wersjach od 3 do 8 m szerokości roboczej.

BEDNAR

Czeski producent maszyn uprawowych oferuje agregaty do uprawy przedsiewnej Swifter. Ich ogólna budowa nie odbiega od przyjętych standardów. Na początku zespołu narzędzi znajdują się spulchniacze śladów, za nimi przednia włóka mechaniczna bądź hydrauliczna. Dalej zamontowano wał strunowy i listwę kruszącą, która z nim współpracuje. Jej zadaniem jest przytrzymywanie grud ziemi, przez co następuje ich lepsze rozkruszenie. Na dalszym miejscu znajduje się sekcja zębowa - rodzaj zębów można wybrać. Za nimi zamontowano kolejną włókę i tylne walce rozdrabniające - strunowe bądź croskill. Na samym końcu przewidziano miejsce dla jeszcze jednej włóki lub dodatkowego wału strunowego - "wałka finish".

Do najciekawszych rozwiązań w agregatach Bednar należy zawieszenie sekcji roboczych na ramie za pośrednictwem amortyzatorów listwowych. Dzięki temu ograniczone jest przenoszenie drgań na główną ramę maszyny i w dalszej kolejności na ciągnik, co wpływa na zwiększenie trwałości całego zespołu. Ma to szczególne znaczenie, jeśli będziemy pracować z prędkością 15 km/h - agregat jest do tego przystosowany. Wysoka prędkość robocza miała zapewne wpływ na zamontowanie z boku sekcji zębowej osłony z blachy w celu przeciwdziałania rozrzucania gleby i tworzenia się "redlin" na styku kolejnych przejazdów.

AKPIL

W ofercie Akpilu znalazły się dwa modele agregatów uprawowych przedsiewnych: Rylec oraz Rylec XL. Konstrukcyjnie różnią się one niewiele. Przede wszystkim tym, że Rylec XL ma większą szerokość roboczą i w związku z tym jest składany hydraulicznie - dostępne są jego wersje od 3,5 do 6 m szerokości roboczej. Z kolei jego mniejsza wersja występuje w konfiguracjach pozwalających na uprawę pasa ziemi o szerokości od 2,1 do 3 m. Z przodu agregatów może znaleźć się wał strunowy lub włóka z kołami podporowymi. Za nią zamocowane są zęby robocze i podwójny wał strunowy, zębaty.

PODSUMOWANIE

Ogółem producenci mają dość bogatą ofertę agregatów przedsiewnych. Można jednak zauważyć pewną prawidłowość — zwykle zagraniczne firmy oferują zestawy przeznaczone na średnie i ciężkie gleby, podczas gdy nasi rodzimi przedsiębiorcy mają bogatszą ofertę zestawów uprawowych, które można wykorzystać na słabszych ziemiach. Na glebach lekkich szczególnie ważne jest, aby nie przesadzić z intensywnością uprawy. Zbyt silne oddziaływanie narzędzi uprawowych niechybnie doprowadzi do zniszczenia wątłej, a tak pożądanej struktury drobnogruzełkowej. Producenci maszyn proponują w tym przypadku przede wszystkim lekkie agregaty oparte na wałach strunowych. Na gleby cięższe przydatne będą natomiast zestawy narzędzi, w skład których wchodzą wały zębowe oraz croskill i odpowiednio wzmocnione zęby robocze. Ważna jest tutaj także odpowiednio solidna rama, która wytrzyma duże przeciążenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • Gedry 2014-11-11 15:29:20
  Garbaty - JA ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że agregaty z AMJ Agro dają radę. Poza tym mało psujące się, niedrogie - poezja. To a propos realnej skuteczności i wartości danego sprzętu.
 • psl 2014-04-11 18:19:20
  Gdyby rolnicy głosowali na PSL mogliby siać kukurydzę juz na koniec marca. Psl mógłby to załatwić. A tak?
 • Popierający protest 2014-04-11 17:13:53
  Dokładnie, zróbcie testy RZETELNE
 • garBaty 2014-04-11 14:46:16
  a drudi wała ma graki z przodu, a ten trzeci nie nadążał......

  kogo to interesuje takie gderanie.
  Zróbcie badanie skuteczności tego sprzętu to wszyscy będą to czytać!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.141.69
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!