Wał uprawowy, kilka rzędów zębów i kolejny wał albo nawet dwa to najprostszy przepis na agregat do uprawy przedsiewnej. Jednak tak jak każda gospodyni domowa robi doskonale znane wszystkim dania na swój nieco odmienny sposób, tak każdy producent próbuje dodać nieco swojej inwencji do stosunkowo prostego zespołu narzędzi. Prezentujemy agregaty do uprawy przedsiewnej po orce wybranych firm obecnych na naszym rynku.

KONGSKILDE

Kongskilde oferuje dwie serie agregatów do przygotowania gleby do siewu. Pierwsza to Vibro Master 3000 składająca się z 12 modeli o szerokości roboczej od 6,5 do 8,3 m i wyposażonych w różne rodzaje zębów roboczych i wałów doprawiających. Nie posiada ona wału przedniego, a jedynie włókę i koła podporowe, które zostały zamontowane wewnątrz ramy za przednią belką. Z tyłu ma za to dość duże możliwości konfiguracji. Dostępnych jest 7 wersji wyposażonych w różne wały i ich konfiguracje ze zgrzebłem lub w samo zgrzebło. Część kultywatorowa też pozwala na jej dopasowanie do warunków w danym gospodarstwie. Może być wyposażona w cztery rodzaje zębów różniące się kątem natarcia, wysokością ramy, wymiarami oraz głębokością pracy.

Druga seria to Germinator Pro występująca w wersjach od 5,4 do 7,9 m szerokości roboczej. Agregat ma konstrukcję przyczepianą, a zespół roboczy jest podwieszony pod ramą transportową. Producent wyróżnia pięć stref roboczych zestawu. Pierwszą jest elastyczna włóka sterowana hydraulicznie, która wstępnie wyrównuje powierzchnię pola. Za nią znajduje się wał kruszący oraz sekcja zębowa składająca się z zębów prostych rozstawionych w 5 rzędach i pozostawiających swój ślad co 6 cm. Druga włóka lekko wyrównuje glebę po jej spulchnieniu przez zęby. Na końcu agregatu znaleziono miejsce dla wałów zagęszczających, które można skonfigurować według potrzeb. Każdy z Germinatorów podzielony jest na 4 do 6 sekcji roboczych, dzięki czemu cały zestaw może się idealnie dopasowywać do nierówności pola.

HORSCH

Horsch w swojej ofercie posiada tylko jeden i to stosunkowo prosty zespół narzędzi, który możemy zastosować przed siewem do płytkiej uprawy. Cruiser XL występuje w szerokościach roboczych 4,8 i 6 m i może uprawiać glebę na głębokość do 15 cm. Z przodu zestaw ten jest oparty na kołach podporowych, z tyłu funkcję tę przejmuje wał RollFlex. Zęby robocze ustawione są w czterech rzędach i posiadają zabezpieczenie sprężynowe. Mogą być zakończone redliczkami pasemkowymi o szerokości 5 cm lub gęsiostopką o szerokości 18 cm. Za rzędami zębów znajduje się zgrzebło wyrównujące.