Polska jest jednym z najważniejszych ryków zbytu maszyn dla zagranicznych producentów. Rok 2012 zapamiętamy jako rekordowy nie tylko pod względem sprzedaży ciągników rolniczych. Wraz z ciągnikami, wysokie obroty odnotowały firmy produkujące m.in. maszyny uprawowe.

- Sprzedaliśmy maszyny na ogólną sumę około 20 mln euro. Polska była w roku 2012 naszym trzecim co do wielkości rynkiem - komentuje Farmerowi Martin Kramer, dyrektor ds. eksportu na rynek Polski. - Nasz plan sprzedaży został w pełni zrealizowany. Planowaliśmy obroty na kwotę 19,5 mln euro, wykonaliśmy 20 mln euro - dodaje.

Wśród zestawów uprawowo-siewnych polscy rolnicy najczęściej wybierali Pronto DC o szerokościach roboczych od 3 do 6 m. - Równie dobrze wyglądała sytuacja w maszynach uprawowych. Najczęściej sprzedawanymi maszynami były: kultywator Terrano FX oraz brona talerzowa Joker RT - mówi Kramer.

Zapytany o to jakie są jego przewidywania na sytuację w handlu w bieżącym roku, porównując ją do bardzo dobrego ubiegłego, Kramer odpowiada: - Myślimy, że obroty mogą trochę spaść; Aby uzyskać bardziej wiarygodne dane chcemy poczekać do kwietnia, bo wtedy zobaczymy jaki jest stan pól. Dopiero wtedy możemy robić bardziej konkretne prognozy.

Podobał się artykuł? Podziel się!