Wśród nowych maszyn wciąż najwięcej jest kupowanych ciągników mających pod maską silniki o mocy od 76 do 99 KM. W 2012 roku sprzedano ich 7410 sztuk - podaje agencja Martin&Jacob.

Największe zmiany preferencji kupujących dotyczą silników o mocy w przedziale 131-160 KM, na które zainteresowanie wzrosło o ponad 28 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Kolejne maszyny, które znacznie zyskały na popularności, mają 100-130 KM. Wybrało je o ponad jedną czwartą kupujących więcej niż w 2011.

Spadek sprzedaży odnotowano jedynie w sektorze maszyn o najmniejszej mocy, poniżej 50 KM. W 2012 r. w dalszym ciągu malało zainteresowanie maszynami używanymi. Rolnicy zarejestrowali o 11,5 proc. mniej takich ciągników.

- Polski rynek ciągników rolniczych nieustannie się zmienia. Z roku na rok rośnie średnia moc nabywanego traktora i teraz wynosi ona już około 100 KM - komentuje Mariusz Chrobot, wiceprezes ds. rynku maszyn i urządzeń rolniczych w Martin & Jacob.

-Coraz dynamiczniej rozwijają się segmenty traktorów najdroższych a tym samym o największej mocy. To tutaj coraz chętniej rolnicy kupują sprzęt za własne środki, bez zewnętrznego finansowania. Dobrym sygnałem dla rynku jest nieustająca przewaga w rejestracjach maszyn nowych nad używanymi. Wyraża to kondycję całego rynku maszynowego - dodaje Chrobot.

Podobał się artykuł? Podziel się!