Współczesne siewniki do kukurydzy są maszynami o dość złożonej konstrukcji, ich obsługa wymaga wprawy, a stan techniczny dbałości. Dlatego warto zawczasu przygotować maszynę do sezonu i nauczyć się jej obsługi.

Większość oferowanych na rynku wtórnym maszyn to siewniki pneumatyczne. Na portalach internetowych znaleźć można także i siewniki mechaniczne, w których za dozowanie nasion odpowiedzialny jest aparat wysiewający pobierający nasiona ze zbiornika i wrzucający je w bruzdę formowaną przez redlicę. Do zalet takich maszyn należy prostota konstrukcji, niska masa własna, mniej części zużywających się w trakcie pracy, oraz co ważne - niska cena. Już dysponując kwotą 5000 złotych możemy swobodnie stać się właścicielami 4 sekcyjnego siewnika mechanicznego.

Przykładowa maszyna 4 rzędowa to oferowany na portalu otomoto.pl Monosem 102 z 1990 roku. Jest to maszyna z przekładnią umożliwiającą siew w 6 różnych odległościach między nasionami. Maszyna ma ogumione koła napędowe aparatów wysiewających, z oponami w bardzo dobrym stanie. Lekka konstrukcja pozwoli na pracę z ciągnikiem rzędu 50 KM. Maszyna ma nawet znaczniki, przednie oczyszczacze bruzdy i żeliwne koła dogniatające połączone z zagarniaczami bruzdy - jak na rocznik 1990 - bogate wyposażenie. Sprzedający wycenił maszynę na 3800 PLN.

Na innym portalu internetowym, oferowany jest krajowy siewnik Meprozet, rocznik 2000, ze znacznikami, ale bez oczyszczania bruzdy. Napęd aparatów jest tym razem realizowany przez tylne, szerokie metalowe koła dociskowe, indywidualnie dla każdej sekcji. Rozwiązanie pociąga za sobą więcej pracy przy regulacji wysiewu i wyższe ryzyko poślizgu kół napędowych, co może skutkować nierównomiernościami w rozstawie nasion. Konstrukcja lekka, dla traktora do 50 KM. Cena żądana przez sprzedającego - 5200 PLN.

Siewniki mechaniczne mają kilka ważnych ww. zalet, nie dają jednak tak wysokiej precyzji, jak maszyny pneumatyczne. „Pneumatyki" przy użyciu podciśnienia lub nadciśnienia segregują nasiona, by tylko jedno było jednorazowo umieszczone w glebie. W przypadku siewników nadciśnieniowych, strumień powietrza ma za zadanie wydmuchnąć nadmiar nasion, a jedno zostawione nasiono aparat wysiewający zrzuci do bruzdy.

Siewniki podciśnieniowe zasysają jedno/dwa nasiona do tarczy, selektor zrzuca niepotrzebne nasiono, a to które zostaje, odkleja się wraz ze spadkiem podciśnienia i kanałem trafia do bruzdy.