Na rynku maszyn używanych wybór ciągników jest duży. Pod lupę wzięliśmy cztery popularne modele zachodnich producentów: Massey Ferguson, Fendt, John Deere i Deutz Fahr o mocach 105–110 KM.

Massey Ferguson 6170

Massey Ferguson jest z jedną z najbardziej popularnych marek wśród ciągników importowanych z Zachodu. Cieszy się dużym uznaniem wśród użytkowników, głównie z powodu stosunkowo niewielkiego zużycia paliwa, łatwego dostępu do części zamiennych i ich umiarkowanej ceny.

Massey Ferguson 6170 to jeden z częściej występujących modeli tej marki. Ciągnik był produkowany w latach 1995–1999. Jednostką napędową Massey Fergusona 6170 jest sześciocylindrowy, wolnossący silnik Perkinsa o mocy 110 KM, osiąganej przy 2200 obr./min. Silnik ma pojemność 6 l, a maksymalny moment obrotowy wynosi 403 Nm i jest osiągany przy 1200 obr./min.

Na uwagę w ciągniku zasługuje układ przeniesienia napędu – skrzynia biegów Dynashift. Nie powinno być problemu z doborem odpowiedniego przełożenia, gdyż przekładnia ta umożliwia poruszanie się zarówno do przodu, jak i do tyłu w 32 prędkościach. Dodatkowym atutem przekładni jest możliwość zmiany czterech biegów pod obciążeniem. Dźwignia ta znajduje się z lewej strony koła kierownicy. Również z tej strony została usytuowana wajcha zmiany kierunku jazdy ciągnika. Zmiana kierunku jazdy jest sterowana elektrycznie, ale należy przy tym koniecznie wcisnąć pedał sprzęgła.

Kabina jest obszerna, dobrze wyciszona, poziom hałasu według danych technicznych nie powinien przekraczać 76 dB, widoczność w stosunku do starszych modeli została poprawiona m.in. dzięki giętym szybom. Wiele egzemplarzy posiada klimatyzację i pneumatyczną amortyzację siedzenia kierowcy.

Dane techniczne wybranych modeli ciągników