Chcąc kupić silos, nie można sugerować się wyłącznie ceną samego zasobnika.

Oprócz przygotowania podłoża i niezbędnych formalności prawnych z tym związanych, konieczne jest wyposażenie go przynajmniej w urządzenia do załadunku i rozładunku. Ale lista wyposażenia budowli jest znacznie dłuższa.

Przenośniki

Do mniejszych silosów, o ładownościach do kilkudziesięciu ton, do załadunku ziarna można wykorzystać wyłącznie przenośniki pneumatyczne lub ślimakowe. Przykładowo, firma Michał stosuje przenośniki ssące i ssąco-tłoczące, głównie produkcji POM Augustów.

Ich wydajność, w zależności od wysokości rozładunku, wynosi maksymalnie około 4-5 ton na godzinę, dlatego producent zaleca je do silosów o ładowności co najwyżej 100 ton Rozładunek zboża do silosu może się tutaj odbywać za pomocą leja dołączonego do przenośnika, do którego zboże jest podawane z przyczepy przez szyber, a w przypadku przenośników ssąco- tłoczących - ziarno może być pobierane ssawką bezpośrednio z przyczepy.

Wyższe wydajności, od 14 do 20 ton na godzinę, można uzyskać, stosując przenośniki ślimakowe pionowe. W tym sposobie załadunku silosu ziarno jest przenoszone z kosza zasypowego, który może być również umieszczony w wymurowanej niecce, co umożliwia łatwy zsyp nasion z przyczepy przez kiprowanie.

Najwydajniejszym sposobem załadunku ziarna oferowanym przez firmę Michał, ale również przez innych producentów, jest system kubełkowy, w którym w ciągu godziny można przetransportować średnio od 30 do 50 ton zboża (w przypadku silosów Michał). Taki transport jest szybki, delikatny dla nasion i cichszy w porównaniu do "ślimaków".

W przypadku przechowywania materiału nasiennego, czystość ziarna jest na pierwszym miejscu.

Sp ód płaski czy lejowaty?

Przy wyborze rodzaju silosu: płaskodennego lub lejowego, warto uwzględnić ilość planowanych załadunków i opróżnień w ciągu roku. Konstrukcje lejowe są droższe, ale w tym przypadku sama siła grawitacji przechowywanej masy powoduje jej zsunięcie na spód odwróconego stożka, gdzie znajduje się króciec przenośnika ślimakowego pobierający ziarno. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w zagłębieniu pozostają nieznaczne ilości ziarna. Dlatego na tego rodzaju konstrukcję powinny zdecydować się na przykład osoby, które planują skup i handel zbożem i co się z tym wiąże, częste opróżnianie silosów (tzw. silosy operacyjne). Jeśli planujemy dłuższe magazynowanie i opróżnianie zasobników, na przykład raz do roku, można pokusić się o spore oszczędności (może być to nawet 1/3 ceny silosu lejowego), wybierając konstrukcje płaskodenne.