Faktem jest, że ciągnik w tej roli daje możliwość wykorzystania go jedynie w części tego, co potrafią ładowarki. Ponadto, po przekroczeniu pewnego pułapu czasowego prac z ładowaczem (około 250 godzin rocznie; wyliczenia firmy Kramer), zakup ładowarki staje się po prostu uzasadniony ekonomicznie. Coraz większa specjalizacja gospodarstw i potrzeba zwiększania wydajności pracy sprawiają, że rolnicy coraz chętniej sięgają po narzędzia bardziej wyspecjalizowane w danej dziedzinie.

ZAGRODOWI SPRYCIARZE

Pierwszą i zarazem najmniejszą kategorią rozpatrywanych przez nas maszyn są miniładowarki. Niewielkie gabaryty (w niektórych modelach szerokość może nie przekraczać 1 m, a długość 2 m) wcale nie oznaczają, że taka ładowarka może niewiele. Najczęściej ktoś, kto nie widział wcześniej tych maszyn "w akcji", przy pierwszym kontakcie jest zdumiony, że tyle można zdziałać tak niewielkim kompaktem. Maszyny to przede wszystkim znakomita propozycja dla gospodarstw prowadzących chów zwierząt i dysponujących ograniczonym miejscem na przykład w starszych budynkach inwentarskich. Niezastąpione będą też przy różnego rodzaju pracach podwórzowych: transporcie balotów, przewozie paszy, załadunku obornika lub innego towaru, sprzątaniu itp. Najprostsze miniładowarki będą charakteryzowały się udźwigiem 400-500 kg, za to największe kompakty podniosą nawet ponad 2-tonowy ładunek, a maksymalne uniesienie wysięgnika przekroczy 3 m - w przypadku kompaktów z wysięgnikiem teleskopowym. Silniki miniładowarek najczęściej dysponują mocą w zakresie 20-50 KM. Napęd hydrostatyczny daje możliwość bezsprzęgłowej zmiany kierunku jazdy i bezstopniowej zmiany prędkości.

Miniładowarki swoją uniwersalność zawdzięczają przede wszystkim szerokiej palecie dostępnego osprzętu. Najbardziej popularnymi akcesoriami są: łyżka, chwytak do bel, widły do palet i "krokodyl". Wybór jednak jest o wiele większy. Przykładem mogą być fińskie miniładowarki Avant, do których producent oferuje ponad 100 typów różnego rodzaju przystawek. Ciekawostką jest chociażby kosz do zadawania pasz - kiszonek, TMR lub treściwych − hydraulicznie napędzaną taśmą dozującą pokarm na lewą lub prawą stronę.