Prowadzenie na określonej głębokości w kultywatorach jest najczęściej określane za pomocą kół kopiujących lub wału uprawowego. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się na płaskim terenie - obciążenie kół lub wału pozostaje tutaj praktycznie niezmienne.

Sytuacja komplikuje się w nierównym terenie, zwłaszcza przy kultywatorach o długiej konstrukcji. Pracują one zbyt głęboko przy przejazdach przez wzniesienia i za płytko przy obniżeniach terenu.

W wyróżnionym za innowacje nowym systemie regulacji głębokości pracy kultywatorów Lemken ma miejsce permanentny pomiar obciążenia kół podporowych, który stanowi podstawę do hydraulicznej regulacji pozycji walca: spadek obciążenia podporowego powoduje podniesienie walca - kultywator zagłębia się do momentu osiągnięcia zadanej wartości obciążenia kół podporowych i na odwrót.

Stosowane zwykle systemy wspomagania trakcji, oddziaływujące wyłącznie na dyszel pociągowy kultywatora, a nie na trzypunktowe ramię podnośnika, umożliwiają przy tym co prawda dobre dopasowanie do powierzchni terenu, jednak przenoszenie obciążenia na traktor nie jest równomierne. Mimo zastosowania nowego systemu regulacji nie wpływa ona prawie wcale na działanie wspomagania trakcji. System odciąża przede wszystkim operatora i służy zachowaniu niezmiennej jakości pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!