Do podstawowych zalet składowania zewnętrznego należą m.in. niższe koszty utrzymania w porównaniu z magazynami zabudowanymi, a także brak konieczności utrzymania budynku. Ta metoda składowania wiąże się jednak z niedogodnościami wynikającymi z takich czynników jak zmienne warunki atmosferyczne, specyficzne własności i gabaryty magazynowanych artykułów oraz ich wymagania dotyczące przechowywania.

Duże znacznie ma też stworzenie załodze odpowiednich warunków pracy. Jako, że zazwyczaj towary przechowywane zewnętrznie charakteryzują się dużymi rozmiarami i wagą, dobór wyposażenia, a w tym regałów, nie jest łatwy. Muszą one bowiem nie tylko wytrzymywać duże obciążenia, ale także zabezpieczać składowane materiały i zapewniać do nich wygodny dostęp. Coraz bardziej opłacalne i efektywne staje się przechowywanie w systemach wysokiego składowania. Bardzo ważna staje się wtedy wzmocniona konstrukcja nośna regałów.

Przy składowaniu zewnętrznym najpopularniejszymi rozwiązaniami są regały wysięgnikowe oraz wspornikowe. Te drugie są znajdują zastosowanie zwłaszcza wśród producentów korzystających z długich komponentów takich, jak deski, tarcica czy kantówki. Umożliwiają one szybki i łatwy dostęp do składowanych produktów, zapewniając oszczędność miejsca i łatwą inwentaryzację.

Możliwości jest wiele i warto się z nimi zapoznać, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji lub przebudowy. W zależności od rodzaju przechowywanych materiałów, niezbędnym może okazać się montaż konstrukcji wraz z zadaszeniem, która będzie zabezpieczać przechowany ładunek przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Flota do zadań specjalnych

W kontekście magazynowania zewnętrznego dużym wyzwaniem jest odpowiedni wybór floty. Ważna jest nie tylko klasa udźwigu dostosowana do wymagań ładunku, ale także przystosowanie wózka do zmiennych warunków pogodowych, specyficznej nawierzchni, po której porusza się sprzęt oraz jego funkcjonalność i bezpieczeństwo podczas użytkowania.