Dużym zainteresowaniem będzie się na pewno cieszyć najnowszy rozrzutnik ProTwin Slinger firmy Kuhn, tym bardziej, że ta ciekawa maszyna różni się znacznie od modeli tradycyjnych. Interesującym rozwiązaniem może się również pochwalić firma Joskin, która do już szerokiej gamy części i urządzeń dodatkowych do beczkowozów dodała kolejne – nie wbudowane ramię Jumbo do pompowania.

Boczny wyrzut obornika zastosowany w rozrzutniku ProTwin Slinger może okazać się wygodniejszy i, co ważniejsze, wydajniejszy, niż rozwiązania stosowane w tradycyjnych rozrzutnikach. Dzięki niemu operator może też na bieżąco obserwować efekty przeprowadzanego zabiegu.

Problem z nawozami organicznymi pojawia się wtedy, gdy okazuje się, że posiadany rozrzutnik nie nadaje się do rozprowadzania materiałów o różnej konsystencji i strukturze. Wszak obornik obornikowi nie równy. Kto wyposaży swoje gospodarstwo w rozrzutnik ProTwin Slinger, nie będzie miał tych problemów, bowiem, jak zapewnia producent, maszyna ta bez problemu poradzi sobie z rozprowadzaniem każdego obornika, nawet bardzo ciężkiego, a także o konsystencji półpłynnej. Co więcej, ProTwin Slinger jest również przystosowany do rozrzucania trocin, ścinków drewna, plew, rozdrobnionej słomy oraz innych materiałów, co znacznie rozszerza zakres jego zastosowania. Dzięki temu oprócz nawożenia można go wykorzystać do ściółkowania zarówno w rolnictwie (także inwentarskiego), jak i w ogrodnictwie.

Mechanizm, w jaki wyposażony jest rozrzutnik ProTwin Slinger, jest na tyle nowatorskim rozwiązaniem, że producent zdecydował się go opatentować. Jego głównym elementem są dwa ślimaki podające w skrzyni ładunkowej, które umożliwiają równomierny przepływ materiału do wyrzutnika bocznego. Za transport obornika do wyrzutnika odpowiedzialny jest lewy ślimak. Gdy jest on przeciążony, pomocny staje się znajdujący się nieco wyżej ślimak prawy, który przemieszcza obornik do tyłu. Efekt: równomierne rozłożenie materiału w skrzyni ładunkowej i zmniejszone prawdopodobieństwo zapchania maszyny.

Wyrzutnik maszyny jest wyposażony w specjalne, swobodnie wiszące noże młotkowe, które zapewniają dokładne rozdrobnienie rozrzucanego materiału. Wysoka równomierność rozprowadzania obornika jest również konsekwencją zastosowania noży młotkowych. Osłona wyrzutnika jest sterowana hydraulicznie dzięki czemu operator rozrzutnika kontroluje w pełni szerokość pasa rozrzutu od 0,9 do 15 m.