Charakterystyczną cechą Marsa jest rama Unimax, wykorzystywana także w agregatach Cross i półpługach Plow. Można na niej zamontować różne sekcje talerzowe rozstawione w dwóch rzędach oddalonych od siebie aż o 110 lub 120 cm. Dyski mogą być zabezpieczone amortyzatorami gumowymi lub sprężynami.

Na potrzeby pracy w bardzo trudnych warunkach, agregaty są dostępne także w wersji Twix z sekcjami podwójnych talerzy o średnicy 660/610  lub 710/660 mm z zabezpieczeniem sprężynowym. Talerze robocze mają aż 6 mm grubości, co ma się przełożyć na ich wysoką żywotność.

Masa agregatów jest duża, więc wymagają one mocnych ciągników. Już do najmniejszego, 3-metrowego Marsa potrzeba ciągnika o mocy 130-150 KM. Bez wału waży on 2800 – 3220 kg (zależnie od wersji zamontowanych na nim talerzy). Dostępne są jeszcze maszyny 4-, 5-, 6-, 7- i 8-metrowe. Najszersza z nich w wersji Twix waży niemal 10 ton.

Oprócz Marsa 3-metrowego, wszystkie pozostałe na czas transportu są hydraulicznie składane, co pozwala swobodnie poruszać się z nimi po drogach publicznych. Wyjątkowo MARS 4-metrowy występuje w dwóch wersjach, czyli również jako maszyna nieskładana.

Podobał się artykuł? Podziel się!