W tym roku w naszej ofercie dominowały ciągniki, kombajny i siewniki – mówi Teresa Witkowska z KupSprzedaj.pl, operatora serwisu internetowego, pośredniczącego m.in. w obrocie maszynami. – Często od konkretnej marki ważniejsza jest cena maszyny. Oferujemy na przykład ciągniki za 8–250 tys. zł, z których najlepiej sprzedają się te tańsze, kosztujące do 30 tys. zł.

Z sondaży przeprowadzanych wśród klientów KupSprzedaj.pl wynika, że sprzedaż maszyn jest różna w poszczególnych regionach kraju. W tym roku najwięcej maszyn kupili rolnicy z województwa kujawsko-pomorskiego. Poszukiwano tam głównie kombajnów i to młodszych roczników, wyprodukowanych około roku 2000. Wzrosła też liczba transakcji w stosunku do roku ubiegłego, podobnie jak w Małopolsce i woj. mazowieckim. Inaczej było w woj. warmińsko-mazurskim i na Lubelszczyźnie, gdzie sprzedaż zmalała. – Nasi klienci mają problemy ze sprzedażą maszyn z lat 90. i nowszych. Sprzedają się głównie starsze roczniki, z lat 70. i 80. – dodaje Teresa Witkowska.

– Jak podkreślają współpracujące z nami firmy, sprzedaż maszyn jest często uzależniona od sezonu, choć oczywiście są i takie, które znajdują nabywców przez cały rok – przede wszystkim ciągniki. Dla przykładu, firma ELMASZ z Sępólna Krajeńskiego (Kujawsko-Pomorskie) przed zbiorami buraków cukrowych sprzedała większość kombajnów buraczanych – twierdzi Leon Pankau. Z kolei, zdaniem Andrzeja Makarewicza, przedstawiciela firmy ZUM Giżycko (Warmińsko-Mazurskie), w ubiegłym roku sprzedaż poszczególnych maszyn rozkładała się równomiernie, natomiast w tym roku większość sprzętu dobrze sprzedawała się wiosną, do czerwca. Poszukiwano głównie pras rolujących. Jesienią transakcji było znacznie mniej.

Dopłaty pomogły
– Chociaż w ofercie mamy kombajny zbożowe i koparko-ładowarki, od ponad 30 lat dominują ciągniki – jest ich około 600 w ciągłej sprzedaży – informuje Dariusz Kucharski, dyrektor oddziału SJORUP TRAKTOR Polska z Szydłowa (Wielkopolska). – W tym roku najwięcej sprzedaliśmy ciągników z lat 1983–93, z przebiegiem 5–8 tys. mth, w cenach 20–60 tys.zł. Wśród marek najbardziej poszukiwanych przez rolników były: Zetor, Massey Ferguson, John Deere i Case. Coraz popularniejsze są też Fiaty, Fordy i Valmety – doceniane za dużą trwałość i względnie tani serwis (głównie części zamienne, których także sporo sprzedaliśmy). Przez cały rok ogromny popyt był na Zetory, które sprzedawane były „na pniu” – szczególnie te z napędem na 4 koła. Wyraźnie większy niż rok temu był też popyt na małe traktory o mocy 25–40 KM, w tym sadownicze, a także na większe ciągniki 200-konne i mocniejsze.