Mimo że pojazd McConnel Robocut został zaprojektowany z myślą o wykaszaniu powierzchni w trudnodostępnych miejscach, polski importer przewiduje dla niego bogatą ofertę oprzyrządowania, która sprawi, że maszyna sprawdzi się w pracach na terenie gospodarstwa.

Serce Robocata to 3-cylindrowa jednostka dieslowska Isuzu o mocy 40 KM. Zainstalowany zbiornik paliwa o pojemności 21 litrów oraz system samooczyszczenia chłodnicy zapewnia możliwość pracy maszyną przez kilka godzin bez wykonywania żadnych czynności obsługowych.

Centralnym elementem układu hydraulicznego pojazdu jest pompa tłoczkowa generująca przepływ 50 l/min przy ciśnieniu 200-350 bar. Oprócz możliwości zasilania aktywnego oprzyrządowania pompa zasila także niezależny, hydrostatyczny napęd gąsienic. Jest to zatem pojazd z typowym burtowym układem sterowania. Prędkość maksymalna pojazdu to 7 km/h.

Sterowanie Robocutem odbywa się z zewnętrznego panelu sterowniczego. Panel ma zasięg 150 m i działa na częstotliwościach radiowych w zakresie 863-870 Mhz. Sterownik zasilany jest z baterii, której ładowanie może odbywać się z zapalniczki samochodowej.

Dzięki układowi zdalnego sterowania możliwe jest zastosowanie pojazdu wszędzie tam, gdzie zastosowanie maszyn z operatorem naraziłoby go na niebezpieczeństwo lub ograniczyło pole do zastosowania pojazdu. McConnel Robocut ma bowiem jedynie 1,54 metra długości, 1,31 m szerokości, a jego wysokość nie przekracza 1,15 m. Wysoką siłę uciągu gąsienic zapewnia spora masa wynosząca 1040 kg. Pojazd może pracować na stoku z pochyleniem do 55 stopni.

W standardzie producent przewiduje wyposażenie Robocuta w bijakową głowicę ścinającą (mulczer) o szerokości 1,3 m. System jej zawieszenia pozwala na dokładnie kopiowanie terenu, a prędkość rotora może być regulowana w zakresie do 3000 obr./min.

Po indywidualnych konsultacjach z importerem maszyn nie ma natomiast problemu co do wyposażenia pojazdu w głowice służące do podgarniania paszy, wygarniania obornika oraz zamiatania budynków inwentarskich. Producent przewiduje również szereg implementów pozwalających na wykorzystanie pojazdu w przemyśle komunalnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!