Po wprowadzeniu na rynek przed prawie dwudziestoma laty Turbofarmera - pierwszej ładowarki teleskopowej na świecie przeznaczonej do zastosowań rolniczych, Merlo wprowadza obecnie nową generację tej rodziny - Medium Duty.

Jak zapewnia producent - firma Merlo, Medium Duty to nie odnowienie modelu, lecz całkowicie nowa gama maszyn. Zastosowane rozwiązania techniczne i innowacje były na tyle istotne, że przekonały jury Targów Agritechnica 2013 w Hanowerze, które przyznało im tytuł Maszyny Roku 2014.

Dostępne obecnie nowe modele wchodzą w skład rodziny Medium Duty, o udźwigu 3800 kg i 4200 kg oraz wysokości operacyjnej 7 i 10 metrów.

Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym oraz doświadczeniu skumulowanemu w ciągu minionych lat, Merlo znacznie polepsza osiągi poprzednich modeli. Przykładowo, model Turbofarmer 42.7 TT podnosi 4,2 tony na wysokość do ponad 7 metrów.

Nowa gama jest oferowana z dwoma silnikami, które zostały zaprojektowane z myślą o różnorodnych wymaganiach. Pierwszy z nich o mocy 122 KM charakteryzuje się niskimi kosztami obsłui. Nie znajdziemy tutaj filtra cząstek stałych (DPF) ani AdBlue. Natomiast drugi o mocy 156 KM umożliwia wykonywanie najbardziej ciężkich prac.

W nowej serii Turbofarmer Medium Duty, Merlo wprowadza seryjnie w całej gamie technologię Eco Power Drive (EPD) dostępną teraz w niektórych modelach. System EPD poprzez elektroniczne sterowanie silnika pozwala zwiększyć wydajność jednocześnie zmniejszając zużycie paliwa. Producent podaje, że dzięki systemowi zużycie paliwa zmniejsza się o 18 proc.

W seryjnym wyposażeniu znajdzie się ponadto system kontroli bezpieczeństwa M CDC. Ten opatentowany przez Merlo układ gwarantuje standardy bezpieczeństwa przekraczające wymogi obecnej normy EN 15000. Rozpoznaje on osprzęt zamontowany na wysięgniku teleskopowym i w oparciu
o parametry operacyjne przemodelowuje wykres obciążenia, zapewniając w każdej sytuacji krytycznej maksymalne bezpieczeństwo, a także zwiększając do maksimum wydajność ładowarki teleskopowej.

Nowa seria to także większa uniwersalność. Oprócz TUZ, ładowarka będzie mogła być wyposażona również w WOM. Dzięki temu nowe modele Turbofarmer mogą wykorzystywać wszystkie rodzaje zaczepianego osprzętu, zastępując ciągnik.

Innym rozwiązaniem zwiększającym wszechstronność jest przekładnia bezstopniowa Merlo MCVTronic. Hydrostatyczna skrzynia biegów o 2 przełożeniach pozwala przyspieszyć od 0 do 40 km/h bez zatrzymania na zmianę biegów lub przerw w dostarczaniu momentu napędowego. Nowy system umożliwia 12 proc. zwiększenie momentu napędowego przy niskiej prędkości.

W nowej serii, znajdą się dodatkowo wszystkie rozwiązania technologiczne obecnie występujące w różnych modelach Turbofarmer, jak na przykład: podwieszana kabina, funkcja przesuwu, funkcja poziomowania oraz montowany
seryjnie system kontroli bezpieczeństwa M CDC.

Podobał się artykuł? Podziel się!