Koniec 2013 r. był dla Amazone m.in. powodem do świętowania wyprodukowania milionowego egzemplarza rozsiewacza. Historia produkcji tych urządzeń zaczęła się prawie 100 lat temu, w czasach, gdy nawozy mineralne były w większości gospodarstw rozsiewane ręcznie. Właśnie wtedy założyciel Amazone - Heinrich Dreyer wynalazł i opatentował w 1915 rok nowy rozsiewacz walcowy.

W porównaniu do istniejących już wtedy rozsiewaczy szczelinowych czy łańcuchowych, właśnie rozsiewacz walcowy o nazwie „Michel" okazał się najlżejszy w uciągu i najbardziej precyzyjny. Oferowany był w różnych wielkościach z szerokością roboczą od 1,5 do 4 m i potrafił równomiernie rozdzielać na polu wszystkie używane wtedy nawozy, tak suche jak i wilgotne. Poza tym, dzięki relatywnie niskim kosztom produkcji dostępny również dla małych gospodarstw i w ten sposób szybko rozpowszechnił się w rolnictwie..

Rozsiewacze walcowe okazały się hitem. Ogółem w różnych wersjach sprzedano ich ponad 250 tys. Produkowano je jeszcze w latach 80. W roku 1986 zaniechano ich produkcji, ale w międzyczasie firma zaczęła produkować dwutarczowy rozsiewacz nawozów ZA, który z powodzeniem zastąpił rozsiewacze walcowe.

ZA okazał się jeszcze większym sukcesem. Od roku 1958 r. firma Amazone sprzedała na świecie ponad 700 tys. rozsiewaczy typu ZA. Do podstawowych zasad ich funkcjonowania należą napędzane przeciwbieżnie tarcze rozsiewające, pozwalające uzyskać precyzyjny obraz rozsiewu po lewej i prawej stronie maszyny. Stała, ustawialna liczba obrotów WOM zapewniała również stałą liczbę obrotów tarcz rozsiewających. W ten sposób rozsiewacz można było szybko i łatwo dostosować do różnych rodzajów nawozu i szerokości roboczych.

Historię sukcesów ZA kontynuowały liczne innowacje Amazone np. w technice nawożenia pogłównego. Kamieniami milowymi okazały się również wprowadzone systemy wymiany tarcz pozwalające uzyskiwać coraz większe, zmienne szerokości robocze (dzisiaj aż do 54 m) oraz wynalezione tu systemy rozsiewu granicznego i krawędziowego.

Modelami, które w swoim czasie cieszyły się największym powodzeniem były przede wszystkim serie ZA-F, ZA-U oraz ZA-M. W pierwszych latach produkcji rozsiewacz ZA był jedynym z tak dojrzałą mechaniką, który odniósł sukces rynkowy, później zastosowano funkcje hydrauliczne i dołączono do nich elektronikę co jeszcze bardziej przesunęło możliwości wydajnościowe rozsiewaczy ZA do przodu.

Dzisiaj, trzy największe modele nowych rozsiewaczy nawozów ZA-TS dysponują zbiornikami o pojemności do 4.200 l i prędkościami roboczymi sięgającymi 20 km/h co pozwala uzyskiwać wydajności do 50 ha na godzinę. Wyposażenie takie jak: technika ważenia, zamontowany w tarczach układ do rozsiewu granicznego AutoTS, a także GPS-Switch i nowoczesne terminale ISOBUS, czynią urządzenia najbardziej innowacyjnymi w zakresie precyzji rozsiewu.

Podobał się artykuł? Podziel się!