Często w ofertach firm produkujących maszyny do pielęgnacji terenów zielonych zamiast określenia kosiarka samojezdna stosuje się właśnie określenie – traktor. Właściwie jest to taki mały ciągnik, tyle że przystosowany do wykonywania innych prac. Maszyny te napędzane są zwykle kilkunastokonnymi silnikami (są również takie, które pod maską mają 20 KM i więcej). Taka moc w zupełności wystarczy i uzależniona jest bezpośrednio od przeznaczenia maszyny i jej wydajności. Kosiarki z mniejszymi silnikami przeznaczone są do pracy na mniejszych obszarach. Koszona przez nie trawa może być wyrzucana na bok lub wsypywana do kosza znajdującego się z tyłu ciągnika. W słoneczne dni lepiej przydadzą się modele bez kabiny, ale dostępne są również wersje kabinowe. Dostępne są różne możliwości ogumienia, które również uzależnione są od przeznaczenia kosiarki i od warunków, w jakich przyjdzie jej pracować. Postanowiliśmy przyjrzeć się ofercie kosiarek z silnikami o mocy około 17 KM dostępnych na naszym rynku.
 
Mechaniczna pomarańcza

Z charakterystycznym emblematem Husqvarny można spotkać podkaszarki (kosy spalinowe), pilarki, pchane kosiarki do trawy, a nawet motocykle terenowe (właścicielem fabryki motocykli jest firma BMW). Dlatego nie dziwi chyba fakt, że ów producent ma w swojej ofercie również kosiarki samojezdne. W rolnictwie pomarańczowe traktory kojarzą się z japońską Kubotą, natomiast w pielęgnacji terenów zielonych bezwzględnie z Husqvarną. Kilkanaście modeli ogrodowych traktorów z silnikami o mocy od 15 do 26 KM, wyposażonych w kosz na ściętą trawę lub boczny wyrzut – tak pokrótce przedstawia się oferta szwedzkiego producenta.

Model CTH171 wyposażono w 17-konny silnik Kohler Courage OHV SV530. Jednocylindrowa jednostka jest smarowana ciśnieniowo i wyposażona w pompę olejową i filtr oleju. Hydrostatyczna przekładnia Hydro-Gear umożliwia jazdę do przodu z prędkością maksymalną 7,3 km/h. Do tyłu kosiarka może podróżować z prędkością 1,8 km/h. Prędkość jazdy oraz kierunek sterowane są za pomocą poręcznej dźwigni umieszczonej na lewym błotniku.

Jednak to, co dla kosiarki najważniejsze, to zespół tnący. Maszyna tnie trawę na szerokości 92 cm. Płynnie regulowana wysokość cięcia może wynosić minimum 38 mm, a maksymalnie – 102 mm. Do kosiarki montowany jest zbiornik na trawę o pojemności 250 l. Dla jednych to wystarczająco, dla innych za mało. Wszystko zależy od wysokości trawy. Zanim trawa zostanie skoszona, mocny strumień powietrza unosi ją do góry. System ten, umożliwiający dokładniejsze cięcie, zbieranie i przenoszenie do kosza trawy, nazwany jest Air Induction.