Najmniejsze ciągniki mogą być wyposażone w różne narzędzia dodatkowe, takie jak czerpaki czy widły do palet. To znacznie zwiększa ich wielozadaniowość, a tym samym przydatność w gospodarstwie rolniczym.

Miniciągniki

Jeden z najmniejszych ciągników Kubota (B 1410)  ma 2 m długości i 93 cm szerokości (szerokość minimalna). Udźwig tylnego podnośnika wynosi nieco ponad 0,5 tony. Maszyna posiada silnik o mocy 14 KM. Ta chłodzona cieczą trzycylindrowa jednostka o pojemności 656 cmsześć., osiąga maksymalną prędkość niewiele ponad 15 km/h. Przy wykorzystaniu odpowiedniego wyposażenia B 1410 może spełniać rolę samojezdnej kosiarki do trawy, a zimą, z zamontowanym pługiem lub zamiatarką, oczyści ze śniegu podwórko. Kubota wyposażono w 480-watowy alternator, a więc nawet podczas siarczystego mrozu nie powinno być kłopotów z odpaleniem maszyny. A gdy sezon rozpocznie się na dobre, można wykonać orkę (minimalny prześwit to 25 cm) lub oprysk.

kubota.jpg

Autor: B. Kowalski

Opis: Małe ciągniki z ładowaczami czołowymi czy miniładowarki to ozdoby wszystkich wystaw i targów rolniczych.

W Kubocie B 1410 napędzana jest przednia i tylna oś. Maszynę można wyposażyć w koła rolnicze lub torfowe. Ciągnik w wersji bez kabiny wjedzie niemal wszędzie.

Bardzo podobnym ciągnikiem do B 1410 jest Kubota L 3200. Tak jak w poprzednim tłumik i rura wydechowa są schowane. Sercem maszyny jest silnik o ponad dwa razy większej mocy (32 KM) i ponad dwa razy większej pojemności (1647 cmsześć.) niż B 1410. Warto zwrócić uwagę na wspomaganie kierownicy, wskaźniki poziomu paliwa i temperatury.

Kubota L 3200 jest dłuższy (2,8 m) i szerszy (1,3 m) niż wspomniany wcześniej model. Nie odbija się to jednak mocno na zwrotności maszyny (minimalny promień skrętu – 2,5 m). Udźwig tylnego TUZ jest też niemal dwa razy większy i wynosi 906 kg. Ciągnik ten przystosowano do współpracy z ładowaczem czołowym.