Dane IBRM Samar wykazują, że w pierwszym kwartale br. zarejestrowano 3977 używanych ciągników. W tym samym okresie ubiegłego roku było to o ponad 300 sztuk więcej. Odwracającą się tendencję w zakupie maszyn używanych można zaobserwować na przestrzeni ostatnich trzech lat, gdzie początkowo, roczna rejestracja maszyn nowych i używanych była na podobnym poziomie. Teraz sprzętu „z drugiej ręki” rejestruje się o około 20 proc. mniej.

Czy spadkowa tendencja w kupnie używanego sprzętu utrzyma się? – Myślę, że wkrótce sytuacja w handlu maszynami używanymi trochę się poprawi. Spada cena mleka, a z tym u nas zawsze wiąże się słabszy popyt na nowe maszyny i przybywa nam klientów – mówi przedstawiciel jednej z firm z Mazowsza, handlujących używanym sprzętem zachodnim. – Mieliśmy teraz również do czynienia z programami wspomagającymi zakup nowych maszyn z PROW. Środki te są jednak na wyczerpaniu, a co będzie dalej na razie nie wiadomo. Przy braku dofinansowania rolnicy szukają tańszego sprzętu – podsumowuje.

W ubiegłym roku zarejestrowano ponad 14 tys. ciągników używanych. Spośród trzech pierwszych miesięcy br. najlepszy był marzec, gdzie odnotowano 1633 sztuki. Podobał się artykuł? Podziel się!