Wybór suszarni jest duży. Od najmniejszych, mogących zmieścić kilka ton, do potężnych przemysłowych konstrukcji, których wydajność sięga kilka tysięcy ton na dobę. Najbardziej popularne są jednak urządzenia mniejszej i średniej wielkości. Interesujacą propozycję stanowią suszarnie przewoźne. Największe mogą wysuszyć w ciągu doby ponad 350 tpszenicy (obniżenie wilgotności o 5–6 proc.). Suszarnie przewoźne pracują w cyklu tzw. porcjowym. Oznacza to, że określona ilość ziarna znajduje się w urządzeniu aż osiągnie żądaną wilgotność. Dopiero po opróżnieniu zbiornika można nasypać następną partię.

Drzewicz

Bogatą ofertę przewoźnych maszyn ma Wytwórnia Suszarń Drzewicz ze Starego Drzewicza. Do wyboru jest pięć suszarni o pojemnościach 7–29 m3 (około 22 ton). Powietrze, wdmuchiwane wentylatorem do sitowej komory, zostaje ogrzane za pomocą palnika na gaz propan-butan. Wyposażony jest on w parownik pozwalający na pracę w niskich temperaturach. Przy obecnych cenach oleju opałowego tego typu rozwiązanie okazuje się bardziej ekonomiczne, poza tym ma mniej negatywny wpływ na środowisko. Zbiornik na gaz można wydzierżawić lub kupić od firm zajmujących się jego sprzedażą.

Aby nie dochodziło do zawieszania się ziarna w komorze, w jej dolnej części obracają się dwa mieszadła. Zasypnik na ziarno ma 3 mdługości, 0,8 m szerokości i jest składany. Po wysuszeniu ziarna palnik zostaje automatycznie wyłączony, ale maszyna pracuje dalej, żeby schłodzić nasiona. Interesującym rozwiązaniem w suszarniach jest możliwość wyboru rodzaju napędu. Urządzenie można podłączyć do prądu lub do WOM-u ciągnika. Obsługę ułatwia centralny układ smarowania (oprócz SC-245). Mniejsze modele: SC-245 (7m3), SC-345 (12 m3) i SC-545 (17 m3) wyposażono w wentylator osiowy, a SC-600 i SC-800 – w cichy wentylator promieniowy.

Araj

Firma z Kątów Wrocławskich oferuje trzy modele mobilnych suszarni. Są to SP-61, SP-110 i SP-190 o pojemnościach kolejno: 8, 13 i 23 m3. Dla przykładu: wydajność suszenia pszenicy o wilgotności 19 proc. (do 15 proc.) w SP-110 wynosi 110–120 ton na dobę (bez chłodzenia). Susząc kukurydzę o wilgotności 35 proc. (do 15 proc.), można uzyskać wydajność 45–50 ton na dobę. Siatka, z której zbudowano komorę, została przystosowana do wszystkich rodzajów zbóż, rzepaku, kukurydzy i innych nasion.