Wprowadzanie nowych modeli lub modernizacja dotychczas produkowanych to dzisiaj bardzo często efekt po prostu coraz bardziej surowych norm emisji spalin.

Wraz z wprowadzaniem nowych jednostek napędowych ewoluują pozostałe zespoły maszyn. Sprawdziliśmy, jakie maszyny i rozwiązania mają w ofercie wybrani producenci ciągników w popularnym zakresie mocy 100-120 KM.

Wszak rozbieżność w tym przedziale jest duża: od niewielkich kompaktów po cięższe maszyny nadające się do wymagających prac polowych w średniej wielkości gospodarstwach, zasilane 3- lub 4-cylindrowymi silnikami, przekazaniem napędu mechanicznym z prostą sekwencyjną przekładnią, powershift lub nawet bezstopniową.

Case IH

Nowością w ofercie Case IH są ciągniki Farmall A i Farmall U. Wśród ciągników z pierwszej wymienionej serii - zastępującej dotychczasowe ciągniki JX, znajdziemy proste modele 3-cylindrowe oraz 4-cylindrowe NEF o pojemności 4,5 l, z których największe modele: 105A i 115A dysponują mocą 106 i 113 KM. Podstawową przekładnią w ciągnikach Farmall A jest synchronizowana skrzynia 12/12, która w trzech największych modelach została wyposażona w dźwignię hydraulicznego rewersu. Prędkość maksymalna, w zależności od wersji, to 30 lub 40 km/h. Pod kątem zwiększenia komfortu pracy operatora, ciągnik wyposażono w nową kabinę z panoramicznym dachem, która zdecydowanie ułatwia pracę z ładowaczem czołowym.

Dodatkowo komfort zwiększy wybór fotela w wersji "luksusowej" z amortyzacją pneumatyczną.

Układ hydrauliczny jest dwudzielny.

Wydajność pompy skierowana na układ kierowniczy to 29 l/min, natomiast na pozostałe funkcje współpracy z osprzętem - 50 l/min. Funkcjonalność zwiększa możliwość wyposażenia do trzech par szybkozłączy hydrauliki zewnętrznej, która jest sterowana mechanicznie za pomocą dźwigni. Dodatkowe, "specjalne" wyposażenie to m.in. przekładnia z biegami pełzającymi oraz ogumienie o średnicy 38 cali. Dodatkowym atutem niewielkich ciągników jest ich zwrotność - promień zawracania to około 5,3 m.

Faramall U to następca ciągników JXU. Seria obejmuje trzy modele z silnikami 4-cylindrowymi FPT Efficient Power o pojemności 3,4 l o mocach: 99, 107 i 114 KM. Za przystosowanie silnika do obowiązujących norm emisji spalin odpowiada m.in. zewnętrzny układ recyrkulacji schłodzonych spalin CEGR.