Nowości, które trafią w najbliższym czasie do oferty Claasa, zaprezentowano na początku lipca podczas spotkania prasowego we francuskim Metz, obok którego znajduje się fabryka pras kostkujących i belujących (Woippy). Niemiecki producent zaskakuje nowościami praktycznie z każdego działu produkcji: ładowarek teleskopowych, urządzeń dla rolnictwa precyzyjnego, kosiarek, przetrząsarek i zgrabiarek, pras kostkujących i belujących oraz ciągników.

Nowe oblicze Scorpiona

Choć nazwa "Scorpion" pozostaje ta sama, zmian w nowej serii ładowarek teleskopowych Claas jest na tyle dużo, że możemy mówić o zupełnie nowej generacji tych maszyn. Nowe konstrukcje to odpowiedź na coraz większe zainteresowanie tymi maszynami. Niemiecka firma produkuje je od 1995 r., ale największy "boom" przypada na ostatnie 7 lat - w porównaniu z 2006 r. Claas zwiększył sprzedaż ładowarek siedmiokrotnie.

W skład nowej serii wchodzi 6 ładowarek z wysokością podnoszenia między 6 a 8,8 m oraz udźwigiem od 3 do 5,5 tony.

Jakich zmian dokonano w maszynach?

Dopatrzymy się ich, poczynając już od konstrukcji ramy i podwozia. Tu najważniejsza ewolucja dokonała się w punkcie osi zaczepu ramienia teleskopu, które teraz znajduje się znacznie niżej dla zwiększenia stabilności maszyny i możliwości przyjmowania większych obciążeń na wysięgnik. Takie usadowienie ramienia umożliwiło również - przy całkowitym opuszczeniu - pełne ukrycie wysięgnika w ramie. Rozwiązanie, oprócz zwiększenia stabilności, poprawia również zakres widoczności na prawą stronę maszyny.

Nowe podwozie dało również możliwość zastosowania ogumienia w maksymalnym rozmiarze 600/55-26.5.

Maszyny możemy podzielić na dwie serie: "dużą“ i "małą“. Do pierwszej grupy zaliczają się modele: 9055, 7055 i 7044.

Wcześniej oferowały one maksymalny udźwig 4,4 tony, teraz największy model 9055 może udźwignąć aż 5,5 tony, a maksymalna wysokość podnoszenia to kolejno 8,8 m i 7 m. Do mniejszej serii należą modele: 7035, 7030 oraz 6030 o udźwigu od 3 do 3,5 tony i wysokości podnoszenia 6 i 7 m.

Na szczególną uwagę zasługuje system załadunku. We wszystkich siłownikach - podnoszenia, wysuwu teleskopu i wysypu, zastosowano tłumiki pozycji krańcowych zapobiegające uderzeniom podczas pracy w skrajnych pozycjach.