Wystawa odbyła się 21 i 22 maja w Kąkolewie koło Grodziska Wielkopolskiego. Organizatorzy, czyli Polska Izba Maszyn i Urządzeń dla Rolnictwa (PIGMiUR), wybrali to miejsce już po raz trzeci z rzędu i nie zawiedli się, bo w imprezie wzięło udział prawie 130 wystawców, którzy rozstawili swoje stoiska na powierzchni niemal 14 ha. Nie mogli też narzekać na brak zwiedzających, bo podczas dwóch dni targi odwiedziło około 30 tys. osób (dane z drugiego dnia do godz. 14.00).

WYKOSILI ...
Tradycyjnie przygotowano również pokazy pracy maszyn do zbioru zielonek. Na kilkunastohektarowej łące można było zobaczyć i ocenić pracę 14 kosiarek, 17 pras, 6 przyczep objętościowych oraz 3 samojezdnych sieczkarni. Dla wystawców prezentujących prasy przygotowano konkurs, w którym zmierzono gęstość objętościową balotów (wyniki opublikujemy w kolejnym numerze „Farmera" oraz portalu farmer.pl). Zarówno na stoiskach, jak i na pokazach, można się było zapoznać z kilkoma nowościami. Nowe rozwiązania wśród kosiarek zaprezentowała między innymi firma Kuhn. Kosiarkę 2810 z serii GMD wyposażono w centralny, hydropneumatyczny system zawieszenia belki tnącej - Lift-Control. Dzięki niemu belka jest utrzymywana na całej szerokości pod ustalonym naciskiem, dostosowującym ją do ukształtowania powierzchni. Bezobsługowa belka OptiDisc, w razie napotkania przeszkody, unosi się na wysokość do 40 cm, po czym automatycznie powraca do pozycji roboczej.
Firma Samasz pokazała kosiarkę KT 300, podczas pracy, z centralnie zawieszanym układem tnącym i belką PerfectCut. Jedną z ważniejszych zalet belki jest wysoka dokładność cięcia, nawet przy niskich trawach kolejnych pokosów oraz łatwa wymiana modułu, dzięki zmodernizowanej piaście górnej. Hydrauliczne zabezpieczenie listwy pozwala, po napotkaniu przeszkody, na wychylenie i uniesienie belki do 70 cm, a następnie automatyczny jej powrót do zadanej wysokości.
Ciekawą propozycję mogą stanowić również fińskie kosiarki Elho, zaprezentowane w szerokościach roboczych 3,7 oraz 7,3 m. Charakterystyczne dla tych urządzeń jest przystosowanie ich do pracy ciągnikiem wstecz. Konstrukcja kosiarek jest masywna, a zęby spulchniaczy stalowe - przygotowane do pracy w trudnych warunkach na zakamienionych łąkach.