Przygotowanie przyczep do transportu warto rozpocząć od elementów podnoszących bezpieczeństwo pracy. Warto zatem zacząć od sprawdzenia poprawności działania układu oświetlenia, a więc czy świecą przednie światła barwy białej, tylne pozycyjne/postojowe, światła „stop” oraz kierunkowskazy. Pamiętajmy również o oświetleniu tablicy rejestracyjnej, tzw. obrysówkach oraz oświetleniu roboczym, które coraz częściej spotkamy w przyczepach z przeznaczeniem rolniczym.

Warto skontrolować stan wtyczki. Do najczęściej spotykanych usterek w tym przypadku należą uszkodzenia mechaniczne (zgniecenie czy odgięcie biegunów) oraz naloty powstałe na biegunach. Do ich usunięcia najlepiej wykorzystać drobny papier ścierny lub specjalne aerozole, które usuwają zabrudzenia i tlenki z powierzchni biegunów. Ważne aby zastosować płyny przeznaczone do układów elektrycznych, które nie zostawiają tłuszczu – najmniejsze opakowania są dostępne w cenie 7-16 zł.

W przypadku konieczności wymiany wtyczki 7-biegunowej musimy liczyć się z wydatkiem od 8 do 16 zł. Różnica w cenie zależy przede wszystkim od tego czy wybierzemy element z obudową plastikową czy metalową.

Kolejno warto zwrócić uwagę na stan przewodów elektrycznych. Jeśli są one znacznie uszkodzone warto wymieniać je na nowe – koszt zakupu przewodu 7-żyłowego waha się od 4 do 6 zł za metr bieżący.

Jednym z droższych elementów w układach oświetlenia są puszki elektryczne. Dla przykładu za element z 8 złączami w plastikowej obudowie na jednym z portali aukcyjnych zapłacimy około 36 zł. Zakup puszki z 10 złączami w solidnej, metalowej obudowie z dodatkowym uszczelnieniem to wydatek nawet do 50 zł. Ze względu na warunki w jakich pracują przyczepy z pewnością warto wybierać elementy droższe, z lepszym uszczelnieniem, które zapewnią im dłuższe i bezproblemowe działanie.

Ostatnim, ale niemniej ważnym punktem, powinna być kontrola stanu lamp. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na stan kloszy i obudowy lamp. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne i braki w obudowie powodują przede wszystkim zabrudzenia wnętrz, mogą doprowadzić do szybkiego przepalenia żarówek i zwarć.