Inteligentny system nawadniania John Deere (John Deere Smart Irrigation System) to rozwiązanie obejmuje cztery zintegrowane komponenty:


• bardzo dokładny układ sterowania zarówno ciągnikiem jak i narzędziem oparty na wykorzystaniu sygnału RTK do precyzyjnej instalacji taśm kroplujących - umożliwia on optymalne wykorzystanie wody i składników odżywczych przez rośliny, jednocześnie minimalizując wymagania dotyczące utrzymania oraz ryzyko uszkodzenia roślin lub straty składników odżywczych;

• dokładne dozowanie wody i składników odżywczych poprzez linie kroplujące ułożone na powierzchni bądź pod powierzchnią gruntu, niezależnie od wielkości pola lub jego profilu;

• głowicę układu nawadniania obejmującą filtry, zawory, zawory i inne komponenty;

• innowacyjny układ bezprzewodowych czujników John Deere Field Connect zapewniających bezprzewodową transmisję danych dotyczących wilgotności gleby i innych parametrów środowiskowych, aby umożliwić sterowanie dozowaniem wody i składników odżywczych przez Internet.

- Jest to urządzenie, którego sensory umieszczone na polu przesyłają informację dotyczącą wilgotności gleby w danym czasie na polu. Dzięki temu - jeśli system nawadniania jest w pełni zautomatyzowany, może być automatycznie uruchamiany proces nawadniania - wyjaśnia Tomasz Kozioł z John Deere, odpowiedzialny za dział nawadniania John Deere Water. - Jeżeli do układu jest podłączona pompa dozująca nawóz, również może być automatycznie uruchomiona - dodaje.

Dział John Deere Water został w Polsce uruchomiony wiosną br. Obejmuje systemy nawadniania kropelkowego, które jest wydajniejsze od deszczowania. Skuteczność nawadniania kropelkowego waha się w granicach 85-95 proc.

- W zakresie naszego zainteresowania na tę chwilę są przede wszystkim plantatorzy owoców miękkich, ziemniaków i kukurydzy. Planujemy teraz poletka pokazowe udostępniane przez trzech naszych klientów - mówi Kozioł.

Podobał się artykuł? Podziel się!