W cyklu siedmiu spotkań terenowych firma Kuhn zwróciła przede wszystkim uwagę na agronomiczne aspekty stosowania nowych technologii w maszynach do ochrony roślin i nawożenia. Ostanie ze spotkań odbyło się 28 lutego w gospodarstwie Mariusza Sławka w Majdanie Kozic Górnych koło Lublina. Prezentacja maszyn została przeprowadzona wspólnie z firmą Gravit z Lublina, która oprócz sprzętu firmy Kuhn dostarczyła do pokazu ciągniki John Deere oraz nowy model ładowarki Manitou - MLT 840-115PS.

Według danych z firmy Kuhn, kalulacja kosztów na przykładzie pszenicy ozimej pokazuje, że aż 36 proc. kosztów produkcji pochłania nawożenie mineralne. Drugim pod względem wielkości kosztem jest ochrona roślin, która stanowi 22 proc.  

Tomasz Raczkowski, menadżer ds. produktu z firmy Kuhn, przedstawił ofertę opryskiwaczy, skupiając się przede wszystkim na nowym modelu zaczepianym Metris. Celem prezentacji było pokazanie korzyści jakie dają najnowsze technologie sterowania opryskiem przy udziale GPS. Aby zobrazować działanie układu, na belce polowej umieszczone zostały diody. Zostały one podzielone na sekcje, analogicznie jak belka polowa. Podczas przejazdu, który częściowo nakładał się na „opryskany" pas pola, części belki które znalazły się nad obszarem wcześniejszego przejazdu, wyłączały się, co sygnalizowały gasnące żarówki.

Oprócz tego Raczkowski podał również wiele praktycznych informacji m.in. dotyczących wyboru opryskiwacza. Zwrócił uwagę m.in. wykonanie zbiorników cieczy roboczej, masę belek polowych i ich układy zawieszenia oraz rodzaj i wydajność pomp.

Z kolei Tomasz Mikiciuk, przedstawiciel handlowy Kuhn na rejon południowo-wschodniej Polski, przybliżył temat precyzyjnego nawożenia m.in. na przykładzie rozsiewacza Rauch Axis-H 30.1 EMC+W. Tarcze rozsiewacza są zasilane hydraulicznie, a ich obroty nie zależą od prędkości obrotowej silnika ciągnika.

Napęd mieszadeł jest elektryczny, dzięki czemu ich obroty można dowolnie ustawić. Mogą one pracować z niskimi prędkościami, co zapobiega rozpylaniu nawozu. Zaletą jest także wyłączanie się mieszadła podczas zamykania zasów. W odróżnieniu od innych rozsiewaczy, Axis-H nie potrzebuje do siewu granicznego telimatu. Korekcja szerokości następuje przez zmianę prędkości obrotowej tarcz, zmianę ilości oraz punktu padania nawozu na tarczę.

Na efektywność nawożenia ma wpływ wiele czynników - mówił podczas spotkania Tomasz Mikiciuk. - Są to m.in. właściwości nawozu, warunki środowiskowe takiej jak: wilgotność powietrza, wiatr, nierówności i rzeźba terenu oraz maszyna i sam opetator. O ile nie możemy wpłynąć na warunki pogodowe, tak możemy wpłynąć na maszynę. A dokładniej jej precyzję wysiewu, właściwe tabele wysiewu, zabezpieczenie antykorozyjne oraz możliwości nastaw - wyjaśnił Mikiciuk.

Podobał się artykuł? Podziel się!