W stosunku do starszych modeli sieczkarni FR, w maszynach znajdziemy m.in. silnik z technologią SCR EcoBlue, nowe elementy takie jak: głowica tnącą 10,5-calowa, kolorowy ekran dotykowy IntelliView IV oraz podbieracz do traw.

- Najnowsza generacja maszyn FR stanowi szczytowe osiągnięcie technologii zbioru roślin zielonkowych i kulminację ponad 50-cioletniego pionierstwa w tej dziedzinie - mówi Hedley Cooper, menadżer ds. zarządzania produktami w firmie New Holland.

W zależności od wybranej wersji w sieczkarniach FR spotkamy jedną z czterech jednostek napędowych. W przypadku silników Cursor 9 o pojemności 8,7 l (FR 450) oraz Cursor 13 – 12,9 l (FR 500 i FR 600) znajdziemy układ selektywnej redukcji katalitycznej, znany z ciągników rolniczych New Holland. Dwie największe maszyny o oznaczeniu FR 700 (685 KM) oraz FR850 (824 KM) są wyposażone w silniki o pojemności odpowiednio 18,1 i 20,1 l.

Sieczkarnie FR mogą być  skonfigurowane z bębnem rozdrabniającym z nożami w ilościach: 2x8, 2x10, 2x12, 2x16, 2x20. Nowością jest głowica tnąca 2x10 noży, która zapewnia najszerszy zakres długości sieczki, w zakresie 5 – 26 mm w konfiguracji na trawę i kukurydzę.

W celu zapewnienia bezproblemowej i wydajnej pracy, sieczkarnie FR są wyposażone w hydraulicznie uchylaną, sterowaną z kabiny podłogę pod głowicą tnącą. Dzięki temu w przypadku jej zablokowania, mamy możliwość jej szybkiego odblokowania.

W porównaniu do poprzednich wersji, sieczkarni New Holland, w nowych modelach FR zastosowano dmuchawę typu łopatkowego, ze zwiększoną masą przepływającego powietrza o około 40 proc. Jak zapewniają przedstawiciele New Holland, pozwala to na  zoptymalizowanie przepływu plonu.

W opcji istnieje możliwość pokrycia wnętrza rury wyrzutowej materiałem bardzo odpornym na ścieranie (Busadur), który cechuje się 8-krotnie większą odpornością na zużycie w stosunku do stali hartowanych lub typu Hardox

Nowe sieczkarnie mogą być wyposażone w przyrząd żniwny do zbioru materiału z pokosu (3 i 3,8 m), kukurydzy (od 4,5 do 9 m), bezpośredniego cięcia traw (6 m), a także biomasy. Poza tym do sieczkarni FR może być przystosowany każdy z hederów dostępnych dla kombajnów zbożowych New Holland.

Podobnie jak w przypadku starszych sieczkarni, nowe modele FR wyposażane są w system IntelliFill umożliwiający napełnianie przyczep bez udziału operatora oraz VariFlow pozwalający na szybką zmianę ustawień wirnika dmuchawy. System obsługuje jedno ustawienie do zbioru kukurydzy i dwa do zbioru trawy. Operator może szybko przejść z jednego ustawienia na drugie w czasie poniżej dwóch minut, bez konieczności stosowania narzędzi, co maksymalizuje efektywność w napiętych okresach zbiorów.

Poza tym w sieczkarniach znajdziemy system ActiveLoc, który umożliwia płynna zmianę długości sieczki w zależności od wilgotności materiału dla zwiększenia efektywności procesu zagęszczania materiału.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!