Półzawieszana maszyna czeskiej produkcji jest następcą produkowanego do tej pory modelu o nazwie Discland. Atlas jest teraz dostępny w wersji AO o szerokościach roboczych od 4 do 6 m, a w drugiej połowie br., do oferty dołączą większe modele, o szerokości sięgającej nawet 12 m.

- Maszyna jest wyposażona w duże talerze o średnicy 62 cm. Z racji ich rozmiaru można je zagłębić, oczywiście mówimy tu o ekstremalnych warunkach, nawet do 15-18 cm, co daje efekt dokładnego wymieszania nawet bardzo dużej ilości resztek pożniwnych – wyjaśnia Tomasz Szaruga, kierownik sprzedaży na Polskę Północną, firma Strom Export.

Zasadniczym zespołem roboczym jest kompaktowa brona talerzowa składająca się z dwóch rzędów nacinanych talerzy, które tną i mieszają z glebą resztki roślinne z powierzchni pola. Urządzenie może zostać wyposażone w dwa rodzaje talerzy – wycinające o stałej geometrii oraz „agresywne” (A-disc). To rozwiązanie czeska firma zastosowała jako pierwsza w Europie. Świetnie sprawdza sie ono w obróbce dużych ilość resztek roślinnych.

Utrzymanie jednakowego zagłębienia umożliwiają koła podporowe umieszczone przed sekcją talerzową, a boczne osłony powodują, że gleba nie wydostaje się poza obrys maszyny. Pozostawione pole jest więc dobrze wyrównane. Pomiędzy rzędami talerzy znajduje się szereg palców, które dodatkowo rozbijają bryły oraz ograniczają wyrzucanie ziemi ponad ramę maszyny. Sprężynowe zawieszenie każdego z ramion tarczy zapobiega uszkodzeniom elementów roboczych.

- Ważnym elementem agregatu jest system zawieszenia talerzy Flexi-Box. Są to sprężyny umieszczone przy każdym talerzu. To bardzo skuteczne zabezpieczenie elementów roboczych i co ważne, w pełni bezobsługowe – tłumaczy Szaruga. Umieszczone w sztywnych „silentblokach” czopy grządzieli nie wymagają bowiem smarowania, a odpowiednio zabezpieczone łożyskowanie kulkowe odznacza się długą żywotnością i odpornością na zanieczyszczenia.

Za sekcją talerzy gleba jest zagęszczana i wyrównywana wałem. Kupujący ma do wyboru jeden z sześciu rodzajów wałów o różnych konstrukcjach, średnicach i masie (od 110 do ponad 190 kg na metr szerokości roboczej). Dostępne są m.in.: intensywnie rozdrabniający glebę wał stalowy V-ring, gumowy Gumipacker, na wilgotne i lekkie stanowiska – klasyczny wał prętowy.