Wybór chociażby odpowiedniej szufli to nie jest wbrew pozorom najprostsze zadanie, gdyż producenci oferują kilkanaście ich rodzajów w zależności od pracy, jaka ma być wykonywana. Standardowo producenci udostępniają narzędzia z mocowaniami typu EURO, ale nie ma żadnego problemu, aby dostosować osprzęt do innego typu mocowań na przykład SMS. W niniejszym artykule przyglądamy się ofercie narzędzi dostępnych na polskim rynku takich firm jak Metal Fach, Ursus, Hydramet, Kołaszewski oraz Quicke (ceny podane w artykule są cenami netto w złotych, a ceny osprzętu Quicke zostały przeliczone po kursie 1 euro = 4,3 zł).

SZUFLE DO KAŻDEJ PRACY

Nieważne, czy do załadunku mamy zboże, ziemię czy na przykład lekkie trociny. Oferta "czerpaków" jest duża i na pewno uda nam się dobrać urządzenie odpowiednie do potrzeb. Zasadniczo wśród szufli możemy wyróżnić kilka ich rodzajów. Pierwszym są uniwersalne, które wykorzystać możemy do każdej pracy. Są one jednymi z najczęściej wybieranych przez rolników. Dostępne szerokości zawierają się od 1,2 do 2,5 m. Ceny są bardzo zróżnicowane. Łyżka szerokości 2 m z firmy Hydramet kosztuje 1 500 zł, z Ursusa 1650 zł, z Metal Fachu 1 750 zł, a z firmy Quicke o szerokości 2,1 m - 3 330 zł.

Kolejną grupę stanowią łyżki wzmacniane, wykonane z grubszych blach, mające bardziej wytrzymałe krawędzie oraz często wzmocnienia w środku. Mogą także występować z zębami umocowanymi na krawędziach. Tego rodzaju konstrukcje dedykowane są do najcięższych, długotrwałych prac, jak na przykład załadunek ziemi czy gruzu. Ceny są odpowiednio wyższe w stosunku do szufli uniwersalnych. Za 2-metrową łyżkę z zębami firmy Ursus zapłacimy 4400 zł, a za 2,1-metrową szuflę Quicke HT - 4 340 zł. Wzmacniana szufla bez zamocowanych zębów to dla przykładu koszt 2 200 zł w Hydramecie za 2-metrowy osprzęt.

W przypadku załadunku lekkich materiałów objętościowych, jak na przykład trociny czy torf, mamy do dyspozycji szufle o dużych pojemnościach, dzięki którym lepiej wykorzystamy potencjał ładowacza i nie będziemy tracić niepotrzebnie czasu na "lekkie" przejazdy. Jedną z największych o pojemności ponad 1,5 m3 przy szerokości 2,4 m znajdziemy w ofercie firmy Metal Fach. Koszt zakupu to 3 000 zł.