EDX 6000-2, EDX 6000-2C oraz EDX 6000-2FC - to oznaczenia nowych typów siewników punktowych EDX zawieszanych na TUZ ciągnika. W siewnikach zastosowano innowacyjny system oddzielania oraz odkładania pojedynczych nasion - Xpress. Umożliwia on pracę z prędkością roboczą do  15 km/h.

Do pozostałych innowacji konstruktorskich można zaliczyć m.in. elementy skracające czasy przezbrajania oraz czasy prac pomocniczych. W porównaniu z konwencjonalnymi siewnikami punktowymi, klasa EDX uzyskuje wydajności powierzchniowe o 30 do 50 poc. wyższe z zachowaniem znakomitej jakości pracy. Doświadczenia dowodzą, że np. dużym EDX 9000-TC można w ciągu 10 dni zasiać 1.100 ha.

Spektrum zastosowania maszyn z programu EDX wykracza poza siew kukurydzy, słonecznika i rzepaku niezależnie od tego, czy siew odbywa się przy uprawie konwencjonalnej czy konserwacyjnej względnie, czy jest to siew bezpośredni. Obok wersji standardowych z rozstawem rzędów, co 75 cm możliwe jest ustawienie rzędów w ciaśniejszych odstępach (poniżej 45 cm).

Podobał się artykuł? Podziel się!