Diamant 11 i 12 należą do narzędzi półzawieszanych. Nowe modele to następcy Diamanta 10. Zachowały one po poprzedniku m.in. 160-mm profil ramy, a wzbogaciły się m.in. o odkładnie DuraMaxx łączone dotychczas z pługami zawieszanymi Juwel. Odkładnice ażurowe oraz pełne DuraMaxx są wykonane ze stali wysokowęglowej bez nawierceń i otworów, co umożliwia intensywniejsze ich utwardzenie oraz zapewnia większą odporność na zużycie. Poszczególne części korpusu nie są przytwierdzane śrubami, ale po prostu podczepiane na hak bez używania narzędzi. Dzięki temu ich wymiana jest łatwa i wykonuje się ją bardzo szybko.

Diamant 11 może mieć maksymalnie dziewięć korpusów, natomiast Diamant 12 – dziesięć. Oba pługi mogą być również z systemem automatycznego zabezpieczenia Hydromatic. System zapewnia możliwość odchylenia się korpusu w górę o 38 cm i w bok o 20 cm. Nastawy siły wyzwalania operator może regulować bez wysiadania ciągnika.

Model Diamant 11 można wyposażyć w system zwiększania siły uciągu , podobną do urządzenia stosowanego w serii półzawieszanych kultywatorów Karat. Model Diamant 12 oferowany jest wraz z nową systemem wspomagania trakcji  oraz - w wersji podstawowej - z układem sterowania na uwrociach. System wspomagania trakcji zapewnia przesuwanie punktu ciężkości z pługa i osi przedniej ciągnika na tylną oś ciągnika, dzięki czemu obniża się poślizg kół. Na uwrociach system wspomagania trakcji w modelu Diamant 12 automatycznie reguluje ciśnienie w obiegu hydraulicznym na potrzeby dopasowania kąta między pługiem a ciągnikiem tak aby ciągnik w dowolnym momencie był stabilny. Ciśnienie w siłowniku trakcyjnym  można też obniżać do wartości zapewniającej stabilną jazdę po drodze.

Kolejna nowość w modelu Diamant 12 to elektryczno-hydrauliczna regulacja kąta. Oznacza to, że nachylenie pługa można regulować i zapamiętywać bezpośrednio na ciągniku. Podobał się artykuł? Podziel się!