PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Nowe kombajny Case IH - automatyzacja zwiększy wydajność i jakość zbiorów

Marka Case IH wprowadza do rocznika modelowego 2019 trzy nowe kombajny serii 250 Axial-Flow, które zastąpią obecne modele 7240, 8240 i 9240. Kombajny te posiadają nowe funkcje, których celem zwiększenia wydajności i jakości zbioru.Z nowościami Case IH zapoznaliśmy się w dniach 17-18 lipca br. podczas pokazu prasowego zorganizowanego nieopodal niemieckiego Budziszyna we wschodniej Saksonii. Jedną z nich jest wprowadzenie nowych kombajnów Axial-Flow: 7250, 8250 i 9250, które wyposażono w układ automatyzacji AFS Harvest Command. 

Ten zaprojektowany od podstaw pakiet technologiczny wyposażono w 16 sensorów służących do ciągłego monitorowania maszyny. Daje on możliwość wyboru siedmiu różnych ustawień, zwiększających wydajność pracy kombajnu. Jest on obsługiwany za pośrednictwem kabinowego monitora AFS Pro700 i pracuje w trybach zbioru pszenicy, rzepaku, kukurydzy oraz soi. Wystarczy nacisnąć kilka przycisków dla wybranego rodzaju uprawy i warunków pracy, a maszyna sama dostosowuje parametry pracy w celu optymalizacji zbioru.

– Unowocześnienia serii Axial-Flow 250 koncentrują się na poprawie wydajności zarówno pracy kombajnu, jak i operatora – wyjaśnia August von Eckardstein, Case IH Harvesting Product Marketing Manager na rynki Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

 – Udoskonalenia te zostały wprowadzone z myślą o wsparciu procesu decyzyjnego operatora i ułatwieniu mu podejmowania decyzji w konfigurowaniu ustawień podzespołów maszyny w zależności od pożądanych rezultatów. Dzięki nowym funkcjom kombajn pomaga zwiększyć wydajność nie tylko doświadczonym operatorom, ale też mniej doświadczonym pracownikom, którzy mogą szybko nabrać pewności w prowadzeniu maszyny i szybciej uzyskać jej optymalną wydajność roboczą.

Nowy układ automatyzacji AFS Harvest Command

Podstawowa wersja układu AFS Harvest Command obejmuje system automatycznych ustawień zbiorów (znany już Automatic Crop Settings, ACS). Układ ten dostosowuje parametry robocze, takie jak prędkość wentylatora i wartość dla szczeliny klepiska młocarni, do rodzaju uprawy wybranej na ekranie terminala AFS, dzięki czemu operator nie musi regulować ustawień poszczególnych podzespołów maszyny.  Regulacja maszyny może odbywać się w trakcie pracy, a ustawienia można zapisać do wykorzystania w przyszłości.

Kolejna wersja układu, zawierająca również system kontroli szybkości podawania, reguluje prędkość jazdy zależnie od obciążenia materiałem żniwnym. System pracuje w trzech trybach roboczych:  kontroli strat, maksymalnej lub stałej przepustowości.  Operator ustawia docelowe maksymalne obciążenie silnika i prędkość jazdy, a system steruje szybkością podawania w granicach zadanych wartości.

Według deklaracji producenta nowy system kontroli szybkości podawania charakteryzuje większa precyzja regulowania prędkości jazdy zależnie od obciążenia materiałem żniwnym i napędu jezdnego.  Kontrola prędkości podawania, która może być używana jako osobna funkcja, działa dla wszystkich rodzajów upraw.

 Najbogatsza wersją układu AFS Harvest Command w pełni automatyzuje proces zbioru. Regulacja układu młócenia i czyszczenia odbywa się automatycznie, zgodnie z tymi samymi zadanymi rezultatami, które operator ustawia dla funkcji kontroli prędkości podawania, a dodatkowo obejmuje także funkcję monitorowania jakości ziarna.

Rozwiązanie technologiczne funkcji monitorowania jakości ziarna wykorzystuje kamerę i czujniki nacisku sita, a zebrane dane wykorzystuje w dalszym procesie regulacji automatycznej, w celu zmniejszenia do minimum ilości zanieczyszczeń ziarna i utrzymania możliwie najlepszej jakości ziarna.

– Kamera ziarna układu automatyzacji AFS Harvest Command jest wyposażona w opatentowaną technologię wielospektralnej emisji światła – widzialnego i niewidzialnego – aby skuteczniej rozpoznawać uszkodzenia i zanieczyszczenia ziarna – mówi August von Eckardstein.

 – Ta opatentowana technologia umożliwia kamerze ziarna bardziej dokładne monitorowanie próbki ziarna, wysyłając w jej kierunku promienie UV, fale niebieskie, zielone, czerwone i podczerwień. Wykorzystując pięć widm światła system lepiej wychwytuje obraz odsłoniętej skrobi w pękniętych ziarnach. Jeśli brud zaburzy wyraźny obraz kamery terminal AFS informuje o tym operatora – kontynuuje.

Pełna wersja układu AFS Harvest Command działa w czterech trybach. W każdym z tych przypadków operator musi ustawić maksymalne docelowe obciążenie silnika oraz maksymalną prędkość jazdy, w granicach których ma działać system:

  •  *Tryb wydajnościowy – kombajn działa z prędkością zapewniającą akceptowalny poziom utraty ziarna na rotorze i w układzie czyszczenia.

*Tryb stałej przepustowości – kombajn utrzymuje docelowy poziom przepustowości, dostosowując swoją prędkość i regulując ustawienia w celu minimalizacji strat.

*Tryb maksymalnej przepustowości – kombajn działa w górnych granicach prędkości i mocy zadanej przez operatora, regulując ustawienia w celu zminimalizowania utraty ziarna na rotorze i układzie czyszczenia.

*Tryb jakości ziarna – kombajn reguluje ustawienia w celu utrzymania docelowego poziomu jakości ziarna i docelowej ilości zanieczyszczeń, minimalizując jednocześnie straty.

 Po wybraniu na ekranie monitora AFS zakładki „Basic” operator wprowadza rodzaj uprawy, oczekiwane rezultaty/strategię, maksymalną prędkość jazdy i maksymalne obciążenie silnika. System jest aktywny i można rozpocząć zbiory. W zakładce ustawień „Advance” (ustawień zaawansowanych) możliwe jest dostrajanie systemu.

 – Układ automatyzacji AFS Harvest Command nie podejmuje decyzji za operatora, ale je ulepsza, przez określanie czynników ograniczających wydajność kombajnu w miarę zmiany warunków roboczych; system informacje o takich czynnikach wyświetla, a następnie reguluje parametry, aby dostosować do nich pracę – wyjaśnia August von Eckardstein. 

– Doświadczeni operatorzy mogą też doprecyzować ilość i jakość ziarna, a mniej doświadczeni mogą szybciej osiągnąć wydajność pracy zbliżoną do tej osiąganej przez doświadczonych operatorów. Dla obu grup operatorów układ AFS Harvest Command oznacza, że nie muszą poświęcać czasu na myślenie o stratach, prędkości wentylatora i rotora, a mogą skupić się na położeniu zespołu żniwnego i rozładunku – dodaje. 

Modernizacja klatki rotora i sita

Kombajny Axial-Flow 250 z systemem automatyzacji AFS Harvest Command są wyposażone w regulację przepływu materiału; materiał przemieszcza się szybciej lub wolniej przez klatkę rotora, dostosowując wydajność systemu młócenia i separacji ziarna do warunków polowych i optymalizując ją.

Oprócz funkcji kontroli górnego i dolnego sita pełna wersja układu AFS Harvest Command posiada nową funkcję regulacji sita wstępnego z kabiny, pozwalającą układowi automatyzacji AFS Harvest Command na automatyczne regulowanie wszystkich ustawień sit, zależnie od danych dostarczanych przez czujniki utraty ziarna, kamerę zbiornika na ziarno i czujniki nacisku sita. 

Czujniki sita przekazują do układu AFS Harvest Command dane na temat załadowania sita, a system wykorzystuje je do przewidywania strat w ziarnie oraz dostosowywania ustawień w celu ich uniknięcia. Czujniki sprawiają, że system widzi różnicę między przeładowaniem sita a stratami spowodowanymi wywianiem materiału. Zależnie od danych reguluje ustawienia wentylatora i sita, zapobiegając utracie ziarna podczas wjeżdżania w uprawę lub wyjeżdżania z uprawy na uwrociu czy podczas zatrzymywania kombajnu na polu.

Współpracując z opcjonalną funkcją automatycznej pracy wentylatora, wykrywając obciążenie sita oraz nachylenie kombajnu, system zapobiega powstawaniu strat zanim do nich dojdzie. Wentylator i sita współpracują ze sobą w celu utrzymywania optymalnych ustawień roboczych i nacisku na sito.

 – W rezultacie sita pracują dużo bardziej wydajnie, produkując czyste ziarno i nie dopuszczając do przeładowania – mówi August von Eckardstein.

 Zmiany w przekładni napędowej

Nowa hydrostatyczna przekładnia napędowa wyposażona jest w tryb polowy i tryb jazdy oraz funkcję kontroli dwóch zakresów prędkości. Zapewnia lepsze parametry jazdy, a operator nie musi zatrzymywać maszyny w celu zmiany ustawień podczas pracy lub jazdy na zboczu. Funkcja sterowania prędkością w pętli zamkniętej obsługiwana jest na skalowalnym, wielofunkcyjnym uchwycie do sterowania prędkością i utrzymuje zadaną wartość prędkości w zmiennych warunkach jazdy. Maksymalne prędkości zakresu pierwszego i drugiego wynoszą odpowiednio 18 km/h i 40 km/h, choć możliwe jest również ustawienie zmniejszonych wartości maksymalnych, zgodnie z preferencją operatora i warunkami panującymi na polu.

Według deklaracji producenta w połączeniu z bardziej wydajnymi napędami hydraulicznymi unowocześnienia przekładni napędowej sprawiają, że zdolność pokonywania wzniesień podczas jazdy drogowej wzrasta o 36 procent. Kolejne udoskonalenie, tym razem blokady mechanizmu różnicowego, polega na wymianie mechanicznego pedału na elektryczny przycisk montowany w podłodze, zaś układu hamulca – z tarczy zewnętrznej na wewnętrzny hamulec chłodzony olejem. Zmiany te przyczyniają się do redukcji nacisku na pedał przy takim samym nacisku na hamulec i zwiększenia wydajności chłodzenia w warunkach ciągłego hamowania.

 Udoskonalenia przenośnika pochyłego

 Oprócz dostępnych dotychczas udźwigów przenośnika pochyłego, wynoszących 4,5 i 5,2 tony, dla największych modeli kombajnów Axial-Flow wprowadzono do oferty udźwig 6,1 tony, w celu zapewnienia obsługi 13,5-metrowych zespołów żniwnych z przenośnikiem taśmowym oraz 18-rzędowych zespołów żniwnych do kukurydzy. Kontrolę nad 13,5-metrowymi zespołami żniwnymi z przenośnikiem taśmowym usprawnia również nowa, fabrycznie montowana funkcja podwójnego wychylenia bocznego.

 Kolejnym udoskonaleniem jest nowa, opcjonalna, sterowana z kabiny funkcja regulacji przechyłu do przodu i do tyłu. Maksymalny kąt odchylenia wynosi łącznie 11,9 stopni, wpływając na zwiększenie wydajności zbiorów zarówno w przypadku upraw niskich, np. soi, jak i upraw wysokich. 

 Funkcja adaptacyjnego dopasowania dynamiki do prędkości jazdy (ang. Ground Speed Adaptive Sensitivity, GRAS) automatycznie reguluje dynamikę zmian wysokości zespołu żniwnego w miarę wzrostu lub spadku prędkości jazdy, tak aby zespół żniwny był stabilny, ale jednocześnie mógł lepiej dostosować się do warunków pracy.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 107.20.10.203
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.