Roll-Belt 150 i Roll-Belt 180 z systemem Active Sweep to nowe propozycje New Holland w grupie maszyn do zbioru pasz. Prasy oznaczone symbolem Active Sweep to propozycja maszyn o nieskomplikowanej budowie dla tych, którzy nie zbierają zielonek. Przeznaczone są do zbioru suchych pasz objętościowych, takich jak słoma, siano, czy lucerna.

Nowatorska budowa podbieracza i układ przenoszenia masy gwarantuje wysoką wydajność zbioru i delikatne traktowanie roślin, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza przy zbiorze lucerny.

W prasach New Holland z systemem ActiveSweep nie znajdziemy (nawet w opcji) układu tnącego CropCutter czy układu podającego z rotorem podsiębiernym SuperFeed, który przystosowuje maszynę do zbioru zielonej masy. Prostota systemu ma zapewnić wysoką wydajność zbioru suchych roślin oraz niższą cenę maszyn.

- Celem wprowadzenia pras z układem ActiveSweep jest ograniczenie elementów pracujących na tyle na ile to możliwe żeby stworzyć tanie i wydajne narzędzie dedykowane wyłącznie do zbioru siana i słomy. Jest spora grupa klientów, która potrzebuje właśnie takich maszyn - wyjaśnia Józef Dębski, specjalista ds. kombajnów z płockiej fabryki New Holland.

- Oczywiście w maszynach z systemem cięcia możemy cofnąć noże i zbierać suche rośliny, ale mają one sporo elementów które podnoszą jej cenę. Tutaj mamy do czynienia z systemem podbierania cztero-, a nie pięciorzędowym ze zwykłymi palcami stalowymi, jest niewielki, łożyskowany wirnik napędzany jednym łańcuchem i to wszystko - dodaje Dębski.

W systemie ActiveSweep podbieracz chwyta materiał i podrzuca go, następnie przemieszcza się on za pomocą rotoru nasiębiernego (górą wirnika). Odpowiednio zaprojektowane zgarniacze mechanizmu podającego zapobiegają stratom plonów pomiędzy palcami oraz blokowanie się materiału.

W odróżnieniu od maszyn konkurencyjnych w których materiał jest bezpośrednio podawany z podbieracza do komory, w ActiveSweep rotor powoduje bardziej równomierne podawanie materiału - dostosowuje prędkość podawania do prędkości poruszających się pasów. Materiał nie spiętrza się lub nie rozciąga. Dzięki temu prasy mogą zbierać duże ilości słomy z prędkościami rzędu nawet 12-15 km/h.

Producent podaje, że w porównaniu do swoich poprzedników nowy system stosowany w prasach Roll-Belt pozwala zwiększyć wydajność nawet o 20 proc.

Dużą zaletą uproszczonej konstrukcji prasa jest niewielkie zapotrzebowanie na moc. W przypadku modelu Roll-Belt ActiveSweep 150 (bele o średnicy 90-150 cm) jest to 60 KM, a przy Roll-Belt ActiveSweep 180 (bele o średnicy 90-180 cm) wystarczy 70 KM mocy na WOM.

Oficjalna prezentacja nowych pras w Polsce odbędzie się podczas wystawy Agro Show w dniach 19-22 września. Wtedy też koncern ma udostępnić ceny nowych produktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!