Największa uwaga dziennikarzy zarówno podczas prezentacji linii produkcyjnej, jak i w trakcie warsztatów polowych skupiona była na najnowszych modelach sieczkarni samobieżnych. Poza sieczkarniami firma Krone zaprezentowała podczas pokazów praktycznie wszystkie swoje nowości, które będą niebawem dostępne również na rynku polskim.

SIECZKARNIE BIG X W FABRYCE

Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła linia montażowa sieczkarni Big X. Ma długość blisko 300 m i szerokość aż 27 m. Składa się z kilku etapów, podczas których montowane są poszczególne podzespoły maszyny. Specjalnie dla tego modelu Krone zainwestowało we własną halę testową dla tej sieczkarni. Każdy egzemplarz jest tu testowany przez przynajmniej 4 godz., między innymi pod kątem swojej docelowej mocy, jak również testom poddawane są poszczególne podzespoły sieczkarni. Kolejną inwestycją, która powstała w firmie, było stworzenie centrum szkoleniowego dla operatorów i serwisantów z całej Europy. W nim pod okiem wykwalifikowanego trenera w salach z pulpitami sterowniczymi można bezpośrednio sprawdzać różne ustawienia testowanych maszyn.

SIECZKARNIE BIG X PODCZAS POKAZÓW POLOWYCH

Pokazy polowe nowości z Krone odbyły się w holenderskim gospodarstwie w miejscowości Livelde. Niemiecki producent zaprezentował w pracy swój sprzęt do zbioru i przetwarzania zielonek. Na pokazie Krone zaprezentowało również sieczkarnie polowe niższych mocy: Big X 480 oraz Big X 580. Jest to oferta skierowana przede wszystkim do średnich i dużych gospodarstw hodowlanych.

Posiadają one nową konstrukcję bębna tnącego. We wnętrzu bębna znajduje się sześciowalcowy układ wciągający VariStream, który odpowiedzialny jest za dostarczenie materiału do bębna tnącego. W środku bębna może być przykręcone 20, 28 lub 40 noży. Bębny tnące w nowych sieczkarniach mają 630 mm szerokości i 660 mm średnicy. Nowe modele mogą być również wzbogacone o przystawki do kukurydzy tzw. EasyCollect 450-2, 600-2 i 750-2.

Najnowsze modele posiadają również nową konstrukcję ramy, która pozwala na centralne umieszczenie zbiornika paliwa o pojemności 1 500 l. Ponadto sieczkarnia jest tak skonstruowana, by jej szerokość transportowa nie przekraczała 3 m.

Kolejną nową maszyną Krone jest przyczepa objętościowa TX oferowana w dwóch rozmiarach: o pojemności 46 lub 56 m3. Nie posiada ona dolnej ramy, co zapewnia przyczepie niższą masę. Nowym rozwiązaniem jest również zamontowanie siłownika dyszla, który pozwala przyczepę nieco obniżyć, co ma znaczenie podczas zasypu sieczką, zwłaszcza podczas pierwszego przejazdu.