Na przyszły sezon dostępne będą 4 linie modelowe pras stałokomorowych John Deere: F400E, F400M, F400R i C400R. Ostatnia z wymienionych to stałokomorowa prasoowijarka. Końcowa litera w oznaczeniu, podobnie jak w ciągnikach, mówi o specyfikacji technicznej maszyny (E, M, R, czyli od ekonomicznej do premium).

Dla małych gospodarstw hodowlanych dedykowane są modele F440E i F450E. Konstrukcja tych dwóch modeli pras różni się jedynie średnicą komory prasowania. W F440E jest to 1,2 m, w F450E - 1,5 m. Zapotrzebowanie na moc jest rzędu 40-50 KM.

- Jeśli chodzi o te maszyny to przekaz jest jasny: będziemy dostarczali maszyny do zbioru dla każdego - dla małych i dużych gospodarstw - mówi Paweł Kamiński, menadżer ds. maszyn zielonkowych John Deere Polska.

- Komora pras jest konstrukcji łańcuchowo-listwowej. To propozycja dla tych, którzy rocznie prasują do około tysiąca balotów i zbierają raczej suche plony, takie jak słoma czy siano - dodaje Kamiński.

Kupując jedną z wymienionych pras nie będziemy mieli dylematu na który zaczep maszyna ma być agregowana. Obracalny zaczep jest w wyposażeniu standardowym. W standardzie znajdziemy również podwójny aparat wiązania bel sznurkiem - system oplotu siatką jest za dopłatą. W opcji mamy również możliwość wyboru automatycznego smarowania łańcuchów olejem. Szerokość podbieracza to 1,5 lub 1,9 m.

Do zarządzania podstawowymi czynnościami podczas pracy używa się prostego, elektrycznego sterownika kabinowego. Gęstość balotu jest regulowana ręcznie pokrętłem przy maszynie.

- W obecnej chwili prasy są dostępne z podbieraczem widłowym. Jeśli chodzi o rotor i docinacz, mają one pojawić się w wyposażeniu w przyszłości - zapowiada specjalista z John Deere.

Sugerowana cena najmniejszej prasy F440E o najniższej specyfikacji kształtuje jest poniżej 50 tys. zł netto. John Deere Polska zapowiada do tego specjalne finansowanie na prasy zwijające, kombajny zbożowe, sieczkarnie samojezdne oraz opryskiwacze w formie pożyczki zwykłej z oprocentowaniem już od 0,68 proc. (przy WIBOR z dnia 06.09.2013). 

Kolejną w specyfikacji jest prasa F440M, która może formować od 1000 do 3000 bel siana, kiszonki lub słomy w sezonie i podobnie jak jej poprzednik, model 623, utrzymuje jakość i właściwy kształt beli.

Prasa stałokomorowa F440R oraz prasoowijarka C440R nadają się dla dużych gospodarstw hodowlanych i dla usługodawców wykonujących prace rolnicze formujących ponad 3 000 bel w sezonie i skupiających się na produkcji kiszonki. W modelach „R" wykorzystano szereg komponentów z pras serii 900, jak podbieracz, wydajny rotor z 13 lub 25 nożami oraz nowe, szerokie opony 600/50-22.5.

Producent zapewnia, że nawet przy wszystkich korzyściach zastosowania zaawansowanych rozwiązań technicznych: niewielkiego kolorowego wyświetlacza i kasetowego automatycznego układu smarowania łożysk, koszty eksploatacji tych maszyn są nadal niskie. Zarówno w prasie F440R jak i prasoowijarce C440R wykorzystano bardzo trwałe komponenty, jak osłony podbieracza ze stali nierdzewnej oraz wzmocnione łańcuchy i łożyska.

Podobał się artykuł? Podziel się!