Przedpremierowy pokaz maszyn odbył się niedawno podczas targów SIMA w Paryżu. Cztery nowe modele uzupełnią program Claas obejmujący znane i sprawdzone ciągniki typoszeregów AXION 800 o mocy 164-260 KM oraz XERION 3300 do 5000 o mocy 330-530 KM.

Od wiosny 2010 w użyciu znajduje się wstępna seria pierwszych ciągników AXION 900. Będą tam one testowane bezpośrednio w gospodarstwach w naturalnych warunkach pracy, otrzymując „ostatni szlif”.

Maszyny wyróżniają się dużym rozstawem osi (3,15 m) przy równoczesnej, kompaktowej budowie. Powiązanie z wyważonym rozdziałem masy pozwala osiągać maksimum trakcji i efektywności.

Konstrukcja Axiona 900 powstała całkowicie od nowa, a jego koncepcję dostosowano do wymagań przepisów o ochronie środowiska i dopuszczalnej emisji spalin. W ten sposób wdrożono m.in. technologię SCR (selektywną redukcję katalityczną).

Do użytku wchodzi także Claas Power Systems (CPS) – system połączenia nowych komponentów i technologii układu przeniesienia napędu. Pod maską Axiona 900 pracuje sześciocylindrowy Common Rail FPT Cursor 9 z techniką czterozaworową i pojemnością 8,7 litra. AXION 900 jest pierwszym modelem ciągnika Claas, spełniającym wymagania normy emisji spalin TIER 4.

Kolejnym elementem CPS jest Eccom, bezstopniowa przekładnia firmy ZF. Cztery zakresy jazdy mają duży, mechaniczny udział w przeniesieniu sił, czego efektem ma być oszczędność paliwa w każdym z zakresów prędkości.

Do wyboru są ciągniki AXION 900 w wersjach prędkości jazdy 40 km/h lub 50 km/h. Aby efektywnie przełożyć moc silnika na siłę uciągu, dostępne jest ogumienie tylnej osi o średnicy 2,15 m. Przednie koła mają średnicę do 1,7 m.

Podobał się artykuł? Podziel się!