Hitem stoiska spółki Ursus na targach Agro-Park 2014 w Lublinie był niewątpliwie nowy model ciągnika, z nazwą nawiązującą do historii: Ursus C-380. Jak przekonują przedstawiciele spółki, ciągnik zbudowany w lubelskiej fabryce na renomowanych podzespołach ma szansę stanowić realną konkurencję dla nieskomplikowanych, kompaktowych ciągników w najbardziej popularnym segmencie mocy 70-100 KM.

- Nazwa nawiązuje do tracycji. Kolejne modele które będziemy oferować - ich nazwy również będą korespondować do wcześniej oferowanych modeli - mówi Tadeusz Ustyniuk, członek zarządu i dyrektor handlowy Ursus S.A.

Nowy model „osiemdziesiątki" jest napędzany silnikiem Perkinsa o mocy nominalnej 75 KM i maksymalnym momencie obrotowym 307 Nm osiąganym przy 1400 obr./min. (silnik spełnia normę emisji spalin Stage 3A). Co ciekawe, jednostka jak na dzisiejsze standardy ma stosunkowo dużą pojemność skokową, bo 4,4 l i nie jest turbodoładowana.

Układ przeniesienia napędu to przekładnia Carraro, synchronizowana z 12 biegami do przodu i 12 wstecz, z rewersem mechanicznym. Dźwignia rewersu została umieszczona z lewej strony kolumny kierownicy.

Sprzęgło jest suche, dwutarczowe. Maksymalna prędkość jazdy to 30 km/h.

Układ hydrauliczny został wyposażony w pompę o maksymalnym wydatku 41 l/min. maksymalny udźwig tylnego TUZ to 2650 kg.

Kabina nowego Ursusa jest 4-słupkowa, produkowana w fabryce Ursusa. W wyposażeniu opcjonalnym producent proponuje m.in. klimatyzację (automatyczną).

-To bardzo solidny i użyteczny ciągnik sterowany mechanicznie i co ciekawe, cena jego zakupu praktycznie zamknie się kwotą premii dla młodych rolników, a więc około 100 tys. zł. Netto. Biorąc pod uwagę jakość tego ciągnika i użytych w nim podzespołów, jest to naprawdę dobry prognostyk na przyszły rok - przekonuje Ustyniuk.

Za bezpośrednią konkurencję dla ciągnika Ursus C-380 dyrektor Ustyniuk podaje przykład czeskiego Zetora Majora.

- Myślę że jeśli chodzi o parametry w rozumieniu takim, że moc i cena jest taka sama, w mojej opinii jakość użytych podzespołów do zbudowania tego ciągnika jest zdecydowanie lepsza. Ursus C-380 to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i na ofertę naszej konkurencji - mówi Ustyniuk.

Podobał się artykuł? Podziel się!